Jaké bonusy dostávají obchodní a marketingoví ředitelé? Jak počasí ovlivňuje ceny? Kdo se popere o vietnamské zákazníky? Jaké další inovace plánuje Kofola? Jaké divize se chce zbavit Česká spořitelna? Co chystá letošní Marketing Festival v Brně? Nový MarketingSalesMedia č. 14 přináší tato a další témata spolu s editorialem Daniela Köppla.
No fakt, neříkám to rád, ale je to tak. Ta dáma mě okouzlila, a to i přesto, že dělá v marketingu jednoho hodně velkého obchodního řetězce. Musím říci, že mě dostala, když na mé sarkastické prohlášení o kvalitě jejich hypermarketů s úsměvem odpověděla, že to ví a souhlasí. Rozumíte? Jedna z šéfek jednoho z největších obchodních řetězců mi na mé stížnosti odpoví, že jich ve skutečnosti mají ještě více?
Ale budu fér. Podobné věci vám totiž mezi čtyřma očima vyjeví více lidí. Takže doopravdy mě překvapila něčím jiným. Zdůvodněním, které znělo v tomto duchu: Problém je, že jsme se na zákazníky a dodavatele doposud dívali jen prostřednictvím peněz. Zkoumali jsme, kolik na čem vyděláme, a nepřemýšleli u toho, co si o nás okolí opravdu myslí. Po tomto z mého pohledu zásadním sdělení následovala již možná nadbytečná informace o tom, co vše se v brzké budoucnosti změní. Já se ale chci vrátit zpět. Její přiznání totiž znamená, že si tento koncern uvědomuje, že se chová jako tupá globální značka.
To je dnes vskutku nepříjemná situace, protože se globální značky stále častěji přes noc stávají komoditami. A navíc je doznání této dámy zajímavé i proto, že pokud opravdu onen řetězec projde sebereflexí (o tom však pochybuji), tak by to znamenalo, že se na český trh pokusí uvést prodejní formát, který tuto zemi v posledních letech spíše opouštěl. Formát, který nebude řešit jen ceny, ale i kvalitu. I když jsem byl okouzlený, tak zůstávám skeptický. Je totiž smutnou pravdou, že z tureckého bazaru luxusní obchod neuděláte jen tím, že pustíte roztomilou reklamu. K tomu by musel onen řetězec projít zásadní mentální proměnou, což by se rovnalo zázraku. A na ty tady už nikdo nevěří.