Galerie: Jak digitální média mění kamenné prodejny

Relax
10. 8. 2015 15:15
Digitální pípa.
Digitální pípa.

Jak budou vypadat obchody budoucnosti plné digitálních vychytávek? Už nyní je můžete najít nejen v New Yorku, ale třeba v nedalekém Mnichově. Obrazovky v obchodech už má dnes kde kdo. Dá se ale jít i dále.

V rámci našeho cyklu zkoumání komunikace v obchodech jsme se tentokrát s odborníky ze společností Dago, Jansen Display, Ipsos a Wellen zaměřili na digitální komunikaci. Vybrali jsme to nejlepší z celého světa - a to hned z několika kategorií. 

"Hlavní předností digitálních zařízení v obchodě je schopnost "probudit" zákazníka z pasivní nákupní rutiny. K těm klasickým pasivním jsou totiž dnes zákazníci často slepí," říká Marek Přibyl z agentur Ipsos.

Digitální pípa.Dalším krokem v "digitalizaci místa prodeje" je pak propojení zařízení prodejny a zákazníka, mezi nimiž bude docházet k oboustrannému sdílení informací. Na základě této neviditelné komunikace bude nakupujícímu vytvořena nabídka ušitá na míru jeho "nákupního profilu" zahrnujícího historii dřívějších nákupů, údaje ze sociálních sítí a internetových vyhledávačů.

Digitální pípa

Může to být třeba tento chytrý náramek, nebo čip propojený s digitální pípou. Vynález firmy NDMAC Systems se poprvé představil v pivnici Ceili Pub ve Francii. Zákazníci si tu sami čepovali příslušný nápoj. Objem jejich konzumace se pak objeví barmanovi na tabletu. Také hned ví, kdy má narazit nový sud. Ideální pro veletrhy, kluby, festivaly, hotely a firemní akce, přičemž nemusí se samozřejmě čepovat jen pivo."Technologie nám mění naše životy a nakupováni není výjimkou. Nejdříve to byly samoobslužné pokladny, teď si budeme čepovat sami pivo," dodává Petr Šimek ze společnosti Wellen.

"Piva není nikdy dost. Náramky nahradí obvyklé žetony nebo předplacené poukázky. Je to snadné, elegantní a cool, jen v našich podmínkách to dopadne po česku - návštěvníci nevrátí náramek poté, co propijí nabitou zálohu," odhaduje Jiří Hubka ze společnosti Jansen Display. Více o projektu se dozvíte z následujícího videa.

Žádná sériová výroba!

Rose Bike Mnichov.

Pomocí digitálních technologií si můžete sestavit také jízdní kolo na míru v novém obchodě Rose Biketown v Mnichově. Použijete jeden z dvaceti vystavených tabletů a promítnete si model kola na displej ve velikosti 1:1.

Měnit a personalizovat můžete vše do posledního šroubku, to celé za asistence obsluhy. Výhody e-commerce tu kombinují s klasickým retailem a radou prodavače. "Nike ID, Audi City London nebo systém na sestavení si vlastního kola. Personifikace a definice vlastního názoru nebo sociálního statusu je čím dám tím důležitější... A zde nejde pouze o retail," dává tento projekt do kontextu současného retailu Petr Šimek z Wellenu. 

Skeptičtější je Marek Končitík ze společnosti Dago: "Chybí mi tu reálná interakce a nejdříve otestování si konkrétních modelů kol a teprve následně možnost elektronické volby technologií a komponentů kola. Pokud člověk postupuje opačně, zvolí kolo ve správné cenové relaci, designově atraktivní, s perfektními technologickými vlastnostmi - ale ve výsledku mu kolo nemusí sedět".

Digitální i skutečná asistentka

Zřejmě nejdále z módních značek je v zapojení technologií ve svých obchodech Rebecca Minkoff se svojí pobočkou v New Yorku. V tomto obchodě už nemusíte vybíhat polonahý z kabinky, či zaměstnávat svého partnera sháněním jiných velikostí oblečení. Všechno probíhá s pomocí chytrého zrcadla umístěného přímo ve zkušební kabince.

Zde si na zrcadla nastavíte světlo odpovídající prostředí, kde se v šatech budete pohybovat, naskenujete visačky na oblečení pro další informace a doporučení, spojíte se s asistentkou v obchodě a na počitadle sledujete, kdy za vámi dorazí s dalšími kousky oblečení. Podobné větší zrcadlo mají u vstupu do prodejny, zde se promítají videa z přehlídek, co vás zaujme, si necháte poslat do kabinky. Už nemusíte prosit prodavačku, aby se šla podívat, jestli mají vaší velikost. Software vyvinutý ve spolupráci s eBay ukazuje jen to, co má na skladě. Podobné zrcadlové displeje chce nyní např. Samsung spolu s Intelem dostat do více obchodů.

"Pěkná vychytávka, mám dvě asistentky - jednu reálnou a druhou virtuální. Snad se holky nepohádají a budou si rozumět a navzájem si pomáhat v podpoře prodeje směrem k zákazníkovi. Zákazník také musí být opatrný, aby si klikáním postupně nevyžádal do kabinky paletu zboží k vyzkoušení," píše Jiří Hubka z Jansen Display.

"V současnosti je řada elektronických POS materiálů poměrně složitá a bohužel moc nemyslí na uživatele. Pro mladší věkové skupiny se pak jedná o úžasnou hru, pro starší pak o nepoužitelné řešení. Uživatel se zdlouhavě seznamuje se samotným prostředím ovládání, ale fakticky na to nemá čas. Pokud aplikace není intuitivní, neuchytí se. Toto řešení má budoucnost," dodává Marek Končitík z Dago.

Autor: - pat -Foto: archiv

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ