GALERIE NÁPADŮ: Jak dodat hospodám ten správný lesk
03.02.2017 20:56
Podle čeho si Češi vybírají svojí hospodu? A co v ní dnes především vyhledávají? Jak vylepšit prezentaci piva uvnitř restaurací?
Dle výzkumu společnosti Ipsos je pouze každá pátá návštěva hospody na pivo spontánní, zatímco v 78 procentech jde o návštěvu předem naplánovanou. Přemýšlet o ní lidé začínají obvykle s předstihem až pěti dní.
"Rozhodujícím faktorem pro volbu hospody, kam "na jedno" zajdou, je zejména značka piva. Orientaci na trhu v tomto případě usnadnily brandované koncepty hospod/restaurací. Pro Plzeň zamíří do Pilsner Urquell Original Restaurant, Kozla jim natočí v Kozlovně, Krušovice si vychutnají v Šalandě, Budvar v Budvarce a Staropramen neodmyslitelně patří k Potrefené huse. Přestože si podnik vybírají podle konkrétní značky, dokážou ocenit, když je na čepu nabízeno více různých typů piva," popisuje Eva Loubalová, associate director, výzkumné agentury Ipsos. Nutno dodat, že se jedná o české specifikum a v zahraničí mnoho takových konceptů vlastních hospod jednotlivých pivovarů nenajdeme.
Samotná konzumace piva návštěvníkům hospod/restaurací už v současné době nestačí. Vyhledávají podniky, kde si pití piva mohou zpestřit hrou stolního fotbálku, fanděním svému oblíbenému týmu při přímém přenosu fotbalového zápasu nebo procvičením svých mozkových buněk v soutěžním kvízu.
"Každý třetí zkombinuje v průběhu večera pivo s tvrdým alkoholem. Nejčastěji jde o panáka rumu nebo vodky. Ve 43 procentech případů si k pivu objednají i jídlo. Pokud na baru navíc uvidí čerstvě upečené pečivo nebo buchty, cítí se rázem útulněji, jako u sebe doma. Plusové body navíc podnik nasbírá, pokud nabízí pivo z tanku, je v něm nekuřácká část nebo živá hudba," dodává Loubalová.
Atmosféru podniku dotváří také POS materiály, které nemusí mít podobu papírových stojánků překážejících na stole. Příkladem je belgická značka Affligem a její set POS materiálů od agentury The Reaction Chamber.
"Belgická trapistická piva umí skvěle budovat story. Hodnoty značky a její příběh prostupují každý předmět, který souvisí s podáváním a konzumací. Tradice a historie nutně nemusí mít ulepenou podobu zaprášeného soudku nebo rudlu," potvrzuje Linda Petrová, kreativní ředitelka společnosti Wellen.
"Je vidět, že zřejmě nemalé investované peníze se vrátily. Koncept propracovaný do posledního detailu je krásným příkladem toho, že dobrá příprava se vyplatí," dodává Jiří Hubka z Jansen Display.
Miroslav Obrátil ze společnosti Dago tu zase vidí jasný příklad toho, že lze navodit atmosféru jedinečnosti, luxusu a prémiovosti u jinak běžného produktu.
Příkladem další značky, která se intenzivně věnuje svým hospodám, je mexické pivo Sol. Kromě sady POS materiálů tu designéři navrhli také originální lustr. "Jestliže se pivo jmenuje Sol, tedy světlo nebo slunce, je použití lahví na nevtíravě brandované svítidlo parádní kousek. Nejenže udělá atmosféru. Nejednomu konzumentovi se rozsvítí, proč mu vlastně tak chutná," říká Linda Petrová.
"Kreativní, vtipné a designové využití produktu. Dá se aplikovat v různých barech a přizpůsobit se různým prostorám. Při pohledu na tuto aplikaci mne hned zajímá, jak tento nápoj chutná, a objednal bych si jej," dodává Miroslav Obrátil.
Své pochyby hlavně ohledně dalšího brandovaného POS vybavení značky Sol má ale Jiří Hubka: "Líbivý koncept, pěkně připravený a určitě bude fungovat. Jen to tu už mnohokrát bylo, vždyť si každý vzpomeňte, kdy jste naposled viděli všechny tyto POS prvky v některé trendy restauraci nebo pivnici?", ptá se.
Podobný nápad se svítidly měla i značka Grolsch.
Dalším příkladem značky, která přináší "světlo" do hospod, je americký Miller Lite v edici Golden Glow.
A víte, jak se prezentují Britům české Krušovice?
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.