Zářící oči, jež nám nabízí pan Stropnický v nejdojemnější z letošních stranických kampaní, fanouškům strany možná brzo vyhasnou. Ale třeba nám noví lídři nalijí alespoň tu a tam do očí jas, jako to vídáme na školeních a prezentacích o shopper marketingu.
"Ano, ovšem, skvělá myšlenka, musíme s tím začít...", to jsou běžné reakce zúčastněných ze strany brand manažerů i marketingových ředitelů - již po dlouhých sedm let, co se u nás do této disciplíny pustili průkopníci z P&G. A podívejte se večer do nejbližšího hypermarketu, uvidíte možná pár ucouraných wobblerů s akční nabídkou a pár tuctů kartonových "druhotek" přetékajících sušenkami vedle stejně přetékajících regálů. Zkuste tam odhalit nějakou "strategii"!
Místo do hypermarketu jsme se s MSM pokusili nahlédnout mezi nadšené brand manažery a zjistit, jak ten shopper vidí oni. Z předběžných výsledků našeho malého on-line průzkumu vyšlo několik zajímavostí.
Více než polovina respondentů se k shopper marketingu nadšeně hlásí a dvě třetiny z nich prý mají za sebou pěknou řádku kampaní. Ale pozor, jen třetina tázaných spolupracuje s reklamní agenturou. Budiž... ale shopper je přece od podstaty velmi kreativní záležitost! A pak je tu zásadní věc - rádi bychom, ale ty ceny! Poplatky v řetězcích, ceny za umístění POS. To je stará bolest a je na řetězcích, aby přemýšlely, jak popustit otěže a nechat vzniknout alespoň náznak "in-store mediálního trhu". Snížení "vstupného" by totiž možná přineslo větší "návštěvnost" a růst mediálních příjmů. Ale míč je i na straně zadavatelů.
Snad by šéfové marketingu mohli přestat krčit rameny a zamyslet se nad strukturou investic.