IN-STORE: Osvícené značky nás v obchodech upoutají více

Relax
4. 2. 2016 09:59
bez popisku 797032
bez popisku 797032

Jen jednu vteřinu většinou věnujeme různým reklamám v obchodech, tzv. druhotnému vystavení. Musí tedy být co nejvýraznější. Dobře tomu pomáhá například světlo. 

"Světlo je pro retail absolutně nepostradatelné. V Česku je ale málo firem, které chápou jeho potenciál a umějí s ním pracovat," říká Petr Šimek se společnosti Wellen. Spolu s ním a dalšími odborníky z agentur Dago, Jansen Display a Ipsos jsme hledali inspiraci v zahraničí. 

Proč je světlo tak důležité? "Výsledky testování efektivity sekundárních vystavení zboží pomocí oční kamery ukazují, že ve 3/4 případů, kdy se zákazník podívá na sekundární vystavení, tak nečiní déle než 1 vteřinu," říká Miroslav Paška z výzkumné společnosti Ipsos. 

Využití speciálního podsvícení či světelných efektů je proto zajímavý způsob, jak zaujmout. "Lidé při vnímání zrakových vjemů zpracovávají nejdříve barvy, následně tvary a až s odstupem času zobrazovaný text. POP média by tedy měla působit na člověka co nejhloupějším způsobem - pro rozklíčování složitějších sdělení jim totiž nemusí být věnován dostatek času," dodává Paška.

Jak se světlem pracovat správně a co jsou naopak vyhozené peníze? Zde je jeden příklad za všechny, který ocenili všichni z našeho panelu odborníků.

V Londýně vás Nike doslova chytí do sítí. "Na velkorysém prostoru se podařilo ztvárnit myšlenku, že vystavená obuv je skutečně lehká. Celkový světelný efekt je velkolepý. Instalace upoutá jistě i ty, kteří nekupují sportovní obuv," říká k projektu Jiří Hubka ze společnosti Jansen Display. 

Dá se podobně zvýraznit i jiný, poněkud méně atraktivní produkt, jako jsou třeba šampóny? Značka Dove se o to pokusila v obchodech v Chile takto. 

"Někdy je dobré věc nasvítit, aby se odlišila. Světlo pomůže dotvářet příběh značky a atmosféru, dokáže zákazníky ovlivnit. Ale nemůže to být pořád stejné a la světelná vitrína," říká k realizaci Petr Šimek z Wellenu. 

"Světelné efekty nepůsobí rušivě, regálové čelo vhodně oživují a světlo nechává vyniknout produktům a hlavně přitahuje," dodává Michal Sůlovec ze společnosti Dago. 

A jak to vypadá, když se to nepovede? To ukazuje paletové čelo upozorňující na baterie Energizer v Singapuru.

"Tento stojan nebude vypadat pěkně ani, když se zhasne, glosuje Jiří Hubka s tím, že . LED osvětlení moc svítí z boku na produkty.

Podle Michala Sůlovce by bylo lepší se držet rčení méně je více. "Stojan využívá podsvětlenou grafiku téměř v celé ploše, ale s ohledem na různé motivy působí velmi fragmentovaně až chaoticky. Utlačená plocha na vystavení produktů je také podsvětlena, ale produkty ve stojanu splývají s grafikou a téměř nejsou vidět," říká. 

Autor: - red -Foto: archiv

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ