Při pátrání po zajímavých reklamách z místa prodeje jsme se tentokrát s našimi partnery zaměřili na pivo. Nejvíce nápadů jsme objevili v Severní Americe. Další pokračování rubriky o POP a retailové komunikaci vám přináší Dago, HL Display, Ipsos a Wellen.
Konzumace piva v České republice dlouhodobě klesá, a výrobci se tak snaží vytěžit český trh zaváděním inovací. Podle Martina Bočka z výzkumné agentury Ipsos se změny nejhůře dotkly on-trade prodejců, kdy lidé stále častěji dávají přednost konzumaci piva v pohodlí domova nebo v "cestovním" balení z plastu. Minulé léto bylo vrcholem promočních aktivit pivních inovací v čele s pivními mixy. V roce 2013 se 2/3 všech promoakcí pivních limonád odehrálo v období od května do srpna a v průměru dosahovaly slevy výše 24 %. Při srovnání s výsledky za první polovinu roku 2014 nedošlo u pivních limonád obecně k žádným razantnějším změnám promočních strategií. (Zdroj: Ipsos)
V aktuálním MarketingSalesMedia naleznete nápady ze zahraničí, kde netradičně pojaly promoakce na tuto kategorii a její vystavení v obchodech. Je mezi nimi i pivní kompas od agentury Integer Group. Nakupujícím měl stojan využívající technologii Kinect zjednodušit orientaci v přeplněné kategorii. Cílem bylo narušení nákupních zvyklostí. Dařilo se to prý hlavně v pátky okolo druhé hodiny, kdy lidé používali kompas nepřetržitě a ve výsledku pomohl např. prodeji méně známých značek.
"Pokud zákazník ovládání kinectu dříve nezkoušel, je velmi náročné jej přimět, aby udržel pozornost," upozorňuje Marek Končitík z agentury Dago. O využití kinectu ve svých in-store řešeních už přitom také v Dagu přemýšleli. Nicméně lepšího okamžitého efekt dosáhnete pode Končitíka s méně finančně nákladnými POP. "S digitální navigací nemám jako zákazník problém a už se těším, až ji někde vyzkouším. Silně ale pochybuji, že kategorie piva je správná volba. Možná se ale liší pohled Čecha a ostatních národností," konstatuje k této realizaci Vojtěch Motl z HL Display.
Dalším příkladem kreativního řešení, tentokrát paletového brandingu, je hrad, okolo kterého teče voda. To celé propaguje pivo Guiness. Ani tady se ale naši porotci neubránili výhradám. "Pěkný nápad, ale u značky, jakou je Guinness, bych očekával propracovanou 3D exekuci, ne jen tuto placku. Celkový dojem nezachrání ani živý vodní příkop," říká Vlasta Touš z agentury Wellen. zajímavé je připomenout, že podobné téma rytířů využívá i Budějovický Budvar, který však podle Marke Končitík rytíře mnohem propracovanější. Přesvědčte se sami.
Na závěr kuriozita - mluvíví karton. Ozvučené regály v obchodech reagující na pohyb nakupujících jsme poznali už i v ČR. Mluvící multipack piva, to je novinka. Kanadská agentura Anomaly vymyslela tuto anomálii pro značku belgického piva Shock Top Beer. Její maskot na obalech najednou začal hýbat rty a vtipně komentovat vše kolem a rozmlouval se zákazníky. Sloganem kampaně je "Pivo, co mluví samo za sebe". Podobný princip s mluvící hlavou použila značka také na plochách venkovní reklamy.