Přední světový producent sportovního oblečení a vybavení, německá firma Adidas, hodlá od roku 2024 k výrobě používat výhradně recyklovaný polyester.
Klasický polyester tvoří zhruba 50 procent veškerého materiálu, který Adidas využívá. V přepočtu na položky jde o 920 milionů kusů. Recyklovaný polyester je o 10 až 20 procent dražší. Podle britských médií však experti věří, že by jeho cena mohla klesnout, pokud ho začne v oděvním průmyslu používat více výrobců. Společnost Adidas by měla letos prodat pět milionů párů recyklovaných tenisek, příští rok plánuje počet navýšit na jedenáct milionů. I tak půjde jen o tři procenta její roční produkce obuvi.
O alternativní materiály se zajímají i čeští designéři. Konopné tenisky i textil nabízí firma Bohempia. "Zájem o naše konopné produkty vzrůstá nejen u nás, ale i za hranicemi. Brzy tak chystáme spuštění nového e-shopu s možností zasílání do celého světa," uvádí za marketing Bohempia, Klára Krčmářová. Jejich výrobky si oblíbili vegané a všichni ti, kteří se zajímají hlouběji o ekologii. Největší skupinu zákazníků tvoří lidé mezi 25 a 35 lety. Bohempia letos vyprodukuje kolem 10 tisíc párů bot a samozřejmě i další zboží jako trika nebo mikiny. "Každý rok rosteme o více než 100 procent," doplňuje Krčmářová.
Možnosti se rozrůstají
"Se stále rychleji se rozvíjejícími technologiemi rapidně vzrůstá i počet nově vyvinutých materiálů," říká pro MSM Eliška Knotková, konzultantka knihovny materiálů matériO a pokračuje: "Ovšem vývoj jde kupředu i u materiálů, které nevznikají aplikací čistě nových technologií. Nyní jsme svědky boomu například v oblasti využití hub a mikrobů, jež mají do budoucna velký potenciál."
Designérka Lucia Jamrichová zkusila k ruční výrobě tašek a kabelek, které prodává pod značkou Luciela Taschen, začít používat Piñatex. Jde o materiál z ananasových listů, který může určitým způsobem nahradit hovězí useň. Listy jsou vedlejším produktem při pěstování ananasu, pro který zemědělci dosud neměli další využití."Autorkou Piñatexu je Carmen Hijosa. Jeho vývoj jí zabral celkem sedm let," uvádí Lucie Jamrichová.
Její kolekce z tohoto nového materiálu dostala název LT Vegan. "První reakce i prodeje jsou skvělé. Věřím, že oslovím novou skupinu spotřebitelů, na příklad vegany," komentuje Jamrichová. Nejčastěji u ní nakupují ženy ve věku nad 30 let, zpravidla z Prahy, protože zde má obchod. "Většina nových klientů se ke mně dostává přes osobní doporučení," pochvaluje si Lucia Jamrichová a dál vypráví: "Velmi často se mi stává, že přijde člověk, který kabelku ode mě viděl na ulici, letišti nebo v restauraci a majitelku oslovil s dotazem, odkud je." Dříve uvedla kolekci LT Cork - tašky vyrobené z korku v kombinaci s kůží či LT Oval, kdy používala třísločiněné usně. Jde o jeden z nejstarších způsobů vyčiňování usní.
Otázka ceny
Podle Elišky Knotkové z matériO se designéři, v závislosti na spotřebitelské poptávce, stále více zajímají o udržitelné alternativy dosud užívaných materiálů. "Vývoj v této oblasti je značný. Příkladem může být Econyl, textilní vlákno na bázi nylonu z recyklovaných rybářských sítí, které jinak končí jako odpad v moři," uvádí Knotková. Současně potvrzuje, že častým problémem alternativních materiálů je jejich cena, která je oproti těm zavedeným obvykle vyšší.
"U Piñatexu se v jeho ceně odráží skutečné náklady. Obávám se, že masovější výroba by ji nesnížila," myslí si Lucia Jamrichová. Kromě financí na vývoj zmiňuje i fakt, že lidé, kteří se na výrobě textilie podílí, dostanou za svou práci adekvátní plat. Eliška Knotková připouští, že určité materiály by se zvýšením objemu výroby mohly stát cenově dostupnějším. Ztratily by tak ovšem punc exkluzivity. "Je nutno brát v potaz, že někdy je vyšší cena materiálu určena vyšší kvalitou vstupních surovin nebo složitější technologií výroby. To jsou faktory, které se rozšířením prodeje nejspíš zásadně nezmění," doplňuje Knotková. Podobně to vidí i Jamrichová v souvislosti s Piñatexem: "Věřím tomu, že Carmen Hijosa nechce vyrábět víc, ale spíše lépe a kvalitněji. Nyní se věnuje ekologicky rozložitelné variantě," uzavírá.