Když zdražuje máslo, chce to víc nápadů, jak ho prodat v obchodě

Relax
7. 1. 2018 15:15
bez popisku 982671
bez popisku 982671

Zatímco u nás se o něj lidé v obchodech perou, aby ušetřili pár korun, jinde už dumají, jak prodat dražší značkové "nátěrky". Jak hodnotí nápady odborníci?

Máslo je v posledních dnech velmi skloňovanou potravinou vzhledem k jeho plošnému razantnímu zdražení. Z výzkumu agentury Ipsos pro Monetu Money Bank ze září 2017 vyplývá, že u takřka 60 % zákazníků ovlivnila rostoucí cena jejich spotřebu másla za poslední měsíc.

"Souběžně s tímto trendem lze vysledovat i různé strategie, kterými se snaží zákazníci s rostoucími cenami vyrovnat. Přibližně polovina zákazníků uvažuje o nákupu do zásoby, více než třetina zákazníků vysokou cenu másla vyvažuje zvýšeným nákupem jiných tuků, jako jsou například margaríny," dodává Oskar Macek z agentury Ipsos marketing - shopper research

Jak vyplývá ze shopper výzkumu agentury Ipsos, je kategorie másla vysoce impulzivní a pouze o 11 % zakoupených produktů z této kategorie se zákazníci rozhodli před samotným nákupem. "Je pravděpodobné, že značná část zákazníků, pro které byl dříve nákup másla především věcí bezprostředního impulzu na prodejní ploše, bude nákup vzhledem ke stávající situaci více plánovat. Tato vyšší míra plánování se může ubírat jak směrem ke kategorii másla samotné, tak směrem k možným substituentům z řad rostlinných tuků," dodává Macek.

O to větší nároky klade tato komodita na kvalitu a nápaditost druhotných vystavení v obchodech, které se budou muset s poklesem impulzivity nákupů nějak vyrovnat. Zde je pár příkladů, jak se s tím vyrovnaly prémiové značky v zahraničí. 

Dobrý nápad je propojit vystavené másla či margarínu s pečivem, jako to udělal Unilever ve Finsku.

"Rustikální design lednice okamžitě navodí atmosféru venkova, a vytváří tím dojem poctivého domácího výrobku. Propojení s košem pečiva je prvek, který na první pohled nakupujícího zaujme. Tady spojení dvou druhů zboží funguje výborně," komentuje Lenka Lahaije ze společnosti Dago. Také podle Petra Šimka ze společnosti Wellen toto vystavení podporuje "chuť" na spotřebu. "I obyčejná lednice se dá zvýraznit hezky. Co si člověk musí koupit pod máslo? Tak mu to naservírujeme přímo k lednici," hodnotí Jiří Hubka z Jansen Display.

Stojan značky Kerrygold z Irska má zase evokovat "poctivý" původ surovin. Podle Lenky  Lahaije je ale design příliš umělý a úzkoprsý. "Přesto stojan kupujícího nepochybně upoutá a zboží nabízí přehledně. Neurazí ani nenadchne," dodává. "Moc hezky řešené ukončení regálu. Dokonce technici mysleli na zajištění proti nárazům košíků. To se dneska nevidí. Designéři si mohli ještě trochu pohrát s tou malou ledničkou," dodává Jiří Hubka.

S netradičním nápadem přišla značka SCS v Singapuru, kde zákazníkům v obchodě vyráběla zástěry s jmenovkou. "Interaktivní reklama ve formě stánku s osobně nabízenou službou vázající se na koupi určitého zboží zákazníky zaujme vždy. Důvodem, který má nakupující přesvědčit ke koupi výrobku, však není jeho kvalitní prezentace, ale možnost získat bonus ve formě dárku," říká Lenka Lahaije.

"Je to jednoduchý, kup si nás a dostaneš dárek. Jen s tím vystavením mohlo být víc práce, když už mám nejlepší máslo v Singapuru. Ty zástěry jsou fajn a věřím, že se našlo dost lidí, co si to koupili za 10 dolarů, aby dostali zástěru," dodává Jiří Hubka. Také Petr Šimek považuje vystavení za neatraktivní. "Jediné, co to zachraňuje, je ta personalizovaná zástěra," dodává. 

Rozpaky budí také tento pokus značky Lurpak ve Velké Británii. "Obalíme chlaďák a uvidíme, co se stane. Kolik zákazníků se asi majzlo do hlavy o ten cenovkový rámeček? Tahle prezentace asi nedala moc práce a asi se s ní nikdo nikde moc chlubit nebude a prodeje moc nezvýší," říká Jiří Hubka.

"Poněkud nudné brandování lednice zachraňuje pouze prodejní heslo. Použitý vizuál jídla se mi nespojuje s potřebou zakoupit výrobek a neevokuje prvotřídní máslo. Žlutá působí lacině a neladí s barvami a designem produktu," shrnuje Lenka Lahaije. "Nevím proč, ale připomíná mi to komunikaci na nátěrové hmoty. Máslo je přece o čistotě a o zdraví," myslí si Petr Šimek.

Foto: archiv

Další čtení

Těšnovské nádraží, cca 1900 – foto anonym (Public Domain), retuš XY (2018), Wikimedia Commons, licence CC BY-SA 4.0.

Nejkrásnější evropské nádraží sloužilo skoro 100 let, zbourali jej komunisté

Relax
8. 5. 2025

Josef Klíma: Psali mi: „Ty svině, jestli toho nenecháš, uřízneme ti hlavu“

Relax
6. 5. 2025
3/2025 INTERVIEW

Soutěž o vstupenky na koncert Ghosh

Relax
5. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ