Můj byznysplán? Abych se bavil já i moji zákazníci, říká Dušan Mrozek
22.08.2014 20:24
Dušan Mrozek, bývalý šéf Marks & Spencer, rezignoval na život v předčasném důchodu, který by trávil mezi Českem a Francií, a plánuje otevřít až třicet prodejen s konceptem convenience. Přinášíme ukázku z rozhovoru se zakladatelem značky Delmart z aktuálního MSM.
MSM: Podezřívám vás, že jste si ten obchod vymyslel i proto, abyste měl sám kde nakupovat.
Dušan Mrozek: Já jsem byl pověstný tím, že jsem vždycky z Londýna vozil jehněčí kýty a sýry a na rentgenu na letišti mi to vytahovali z kufru. Ale já už nechci jezdit pro jídlo do Londýna, Drážďan, Rigy nebo Varšavy, chci si nakoupit tady.
Vypadá to, že jste nový koncept řetězce dal dohromady hodně rychle...
Stálo to půl roku příprav, ale myšlenka se začala rodit někdy před dvěma lety, kdy jsem ještě byl v představenstvu M&S. Tam měl člověk dost času na přemýšlení, co dál, jak si zařídit život. Ve hře byla možnost střídat bydlení v Česku a ve Francii, kterou mám rád. Hrát golf a žít život spokojeného důchodce. Na to bylo ale moc brzy. Takže další podnikatelský záměr. V 50 už se ze mě internetový guru nestane. Rozhodl jsem se dělat to, co umím, obchod. Díky M&S mám z trhu nejlepší zkušenost s prodejem kvalitních a čerstvých potravin. Tak proč bych to nevyužil.
Jak váš krok vnímají kolegové z M&S? Věděli o tom?
Nechodil jsem a neříkal, co budu dělat. Na druhou stranu nemám konkurenční doložku a mohu si dělat, co chci. Mnoho lidí by čekalo, že teď budu třeba pomlouvat M&S, ale to nikdy neudělám. To bych popřel svých devatenáct let působení v této firmě. V potravinách je značka M&S sexy, je to lídr trhu z hlediska konzistence kvality a přitažlivosti zboží. Nevýhodu má v tom, že to je globální značka, která má velmi omezené možnosti přizpůsobit svojí nabídku lokálnímu trhu. Prodává u nás stejné zboží jako v Singapuru či kdekoli jinde na světě, tedy sortiment "british international". Staví na italských stravovacích návycích.
A co byl největší problém při rozjezdu?
Zboží. Zaměstnance dnes seženete, když jim nabídnete slušné ohodnocení. Pokud ale zákazník neuvidí kvalitní sortiment za rozumné peníze v hezkých obalech, tak už příště nepřijde. Případně se ještě o svoji zkušenost podělí na sociální síti a pak přijde lavina. V Česku šla od převratu bohužel úroveň maloobchodu smutně dolů. Setkalo se tu několik špatných faktorů na počátku 90. let. Nastala anarchie neboli klausismus. Totálně se rozvrátily normy a standardy. Pozval jsem si třeba konzultanty, abychom si nastavili standardy kvality. Proč jako zákazník musím řešit, že mám v Česku tři šunky - standard, výběrovou a nejvyšší jakosti. Co mně do toho jako zákazníkovi je? Buď mám, nebo nemám šunku. Tak je to v Německu, kde všichni vědí, jaký má mít podíl masa. Jinak si to obchodník nedovolí nazvat šunkou.
Jak se díváte na trend "farmářských" produktů a trhů? Jedno máte přímo před obchodem.
Nemám proti trhům nic, sám ale chodím jen občas na Pankrác. Ale nacházím tam holandské tulipány a mandarinky. Zase to totiž skončilo tou českou švejkovinou, v tom jsme přeborníci - pokazit všechno, co má dobrou myšlenku. Půlka trhovců jsou překupníci, co nakupují v Makru. Pak tu ale máte šikovné farmáře, kteří nám dodávají třeba sýry. Naopak domluvit dodavatele ovoce a zeleniny, to byl problém. Až pár týdnů po otevření jsme se dohodli s Farmou Polabí.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.