Podíl tuzemské produkce ovoce a zeleniny na jejím celkovém prodeji podle Agrární komory ČR klesá a maloobchodní ceny se zvyšují. Proto řetězce raději sahají po levnějším zboží z dovozu.
I když farmářské ceny jablek zůstaly meziročně na stejné výši, spotřebitelské ceny podle údajů Ovocnářské unie ČR meziročně vzrostly o 12 %. "Důvodem růstu spotřebitelských cen je pokles soběstačnosti v produkci konzumních jablek, ale i dalšího ovoce, vedoucí ke snížení konkurence dovozovým jablkům na trhu a tím pádem ve zvýšení dovozu a cen dovozových jablek," vysvětluje Předseda Ovocnářské unie ČR Martin Ludvík. Růst spotřebitelských cen snižuje spotřebu ovoce, která poklesla za posledních cca 5 let téměř o pětinu. Největší propad spotřeby je u jablek, jejichž spotřeba klesla mezi roky 2009 až 2012 z 25 kg na 19 kg na osobu a rok. Vyšší spotřebitelské ceny jsou způsobeny také růstem marží obchodů a růstem DPH v posledních letech.
Dovoz je levnější
"Obchodní řetězce stupňují požadavky na dodavatele v oblasti obalového materiálu, logistiky, certifikace kvality, sortimentu, velikosti objemu atd., a trvale klesá počet subjektů schopných dodávat," říká dále Ludvík. Podíl tuzemských konzumních jablek a švestek v obchodních řetězcích je podle něj dlouhodobě pod 50 %, podíl konzumních meruněk, jahod nebo broskví nedosahuje už ani 20 %. Ty české nahrazuje především levnější produkce z Polska.
Co se týče zeleniny, jsou dle údajů Agrární komory ČR naši zelináři schopni vypěstovat zhruba 30 % z celkové spotřeby zeleniny v ČR. Kvůli sezonnosti není možné pokrýt veškerou spotřebu z domácí produkce, ale zelenina z dovozu se podle Agrární komory velice často objevuje na pultech obchodních řetězců i v době, kdy by tuzemští pěstitelé byli schopni obchody zásobit českým zbožím. Soběstačnost v zásobení trhu zeleninou by se mohla přehoupnout i přes 50 %, ale zelenina z dovozu je mnohdy levnější.
V řetězcích se prodá 70 % vína
Podle Svazu vinařů ČR je ale český spotřebitel vyšší cenu ochoten akceptovat, jak ukazuje prodej českého vína. Asi 70 % prodeje vína je v ČR realizováno přes velké řetězce. Dle studie Ernst & Young se ale až 20 % prodeje vína realizuje v oblasti šedé zóny.