Budoucnost patří digitálním asistentům, věří Michael Carl ze společnosti 2b Ahead, klíčový řečník letošního Retail Summitu. Jak by to mohlo vypadat ukazuje následující video z amerického řetězce Walgreens. Rozhovor o tomto tématu si přečtete v aktuální vydání MSM.
Asistenti už jsou tady! Mobilní zařízení dnes předpokládají, že náš fyzický svět končí na hranici obrazovky. To staví na hlavu projekt společnosti Google s názvem Tango. Ve spolupráci s univerzitami a odborníky na robotiku se snaží dát mobilním zařízením lidský rozměr, konkrétně porozumění prostoru a pohybu. Zařízení tak sleduje svůj pohyb ve 3D a řeší tak navigaci uvnitř budov. Na to bude potřeba pořádná baterie!
Technologie může být využita pro navigaci v obchodech, což už vyzkoušel americký řetězce lekáren a drogerií Walgreens. U vchodu si vezme zákazník košík s tabletem, který mu cestou mezi regály ukazuje tu slevu určenou pouze pro něj, tu kudy se dostat k pracím práškům, tu za co dostane odměny do věrnostního programu. Poslouží nevidomým, ale můžete s ní doma testovat i nový nábytek, aniž byste ho fyzicky měli. Můžete si vytvořit doma virtuální okno do jiného světa, případně obývák proměnit v prostorovou on-line hru. Již nyní se vytváří aplikace pracující s těmito technologiemi.
"Digitální asistenti budou běžnou věcí. Začíná to nyní chytrými telefony. Ale za pět deset let toho bude mnohem víc. Budeme mít víc prostředků komunikace mezi digitálním světem a zákazníky. Dneska jsme zvyklí na to, že komunikace mezi lidmi a stroji je jednosměrná. Říkáme jim, co mají dělat. Větší dynamika jde ale druhým směrem. Stroje už si nás skenují," říká Michale Carl v rozhovoru pro MSM, který si můžete přečíst v aktuálním čísle.
Je pravda, že jisté věci dnes určitě může prodejce udělat lépe než počítač. Ale digitální asistenti si třeba lépe pamatují a umí brát v úvahu spoustu různých faktorů. "Při nákupu auta si o vás zjistí všechno od finanční situace, zvyků, rodinné situace. Naši digitální asistenti nám navrhnou něco, co bychom nejspíš na základě jejich dat chtěli právě dnes," dodává Carl.
Příkladem z oblasti financí je americká společnost Mint, která nabízí asistenci v oblasti financí. Dáte jí všechna data a oni vám pomohou organizovat všechno okolo vašich financí. Pro banky a pojišťovny to může být problém, protože jakmile si zákazník jednu takovou aplikaci vybere, nebude už chtít používat žádnou jinou. "Jako banka pak máte problém, protože ztrácíte kontakt se zákazníkem. Předpokládáme, že na chytrém telefonu každého z nás je prostor jen pro pár aplikací tohoto typu. Vedle financí se budou určitě týkat i zdraví. Pro nakupování zřejmě nebude samostatná aplikace, ale bude spíše funkcí těch ostatních. Třeba aplikace hlídající zdraví vám řekne, že si máte koupit víc ovoce," uzavírá Michael Carl, kterého jste mohli potkat na letošním Retail Summitu..