Projekt českého Googlu a společnosti Scio s názvem "Po stopách vědy" představil tři krátké filmy prezentující významné české vědce, které si vybrala sama veřejnost. Cílem je nadchnout žáky pro vědu, poznávání a objevování.
V rámci vzdělávacího projektu jsou prezentovány prostřednictvím krátkých zfilmovaných příběhů významní čeští vynálezci a jejich objevy. Na webu mohli lidé sami hlasovat, o kterých osobnostech a jejich objevech se chtějí dozvědět.
Nejvýznamnějším vědcem projektu se tak stal Oldřich Jirsák, který se svým týmem jako první sestrojil stroj na průmyslovou výrobu nanovláken. Druhou příčku obsadil Kurt Gödel, jeden z největších logiků všech dob, který se osobně setkal i s Einsteinem, a na třetím místě se umístila Blanka Říhová, která své bádání zaměřila na imunologii a výzkum léčiv pro léčení nádorových onemocnění. Všechna videa jsou dostupná na stránkách www.postopachvedy.cz.
"Současné generace jsou zahlceny příklady novodobých hrdinů, které poutají jejich pozornost. To skutečně zajímavé je ale často skryto za levným mediálním "make-upem", který zakrývá, že věda může být daleko zajímavější a dobrodružnější, než se na první pohled zdá," říká Bohumil Kartous za společnost Scio.
Podle odborníků se gramotnost mladších žáků v oblasti matematiky a přírodních věd neustále zhoršuje. Projekt "Po stopách vědy" by chtěl na tento problém upozornit a podpořit mezi dětmi zájem o vědecké a technické obory.
"Po stopách vědy" je součástí celoročního programu Googlu pro vzdělávání v Česku, ve kterém se společně s partnery zaměřuje na změny v českém vzdělávání, a to zejména prostřednictvím nových technologií a přístupů.