Děti za mřížemi. Drsná terapie on-line závislosti v Číně

Relax
29. 1. 2014 11:58
Hlavy pacientů jsou pokryté přilbou z drátů, které mají snímat jejich mozkovou aktivitu.
Hlavy pacientů jsou pokryté přilbou z drátů, které mají snímat jejich mozkovou aktivitu.

V Číně existuje v současné době asi čtyři sta speciálních táborů, jejichž cílem je zbavit mládež závislosti na internetu. Co přesně se v těchto zařízeních děje přibližuje nový dokument Web Junkie, který je zařazen do letošní soutěže filmového festivalu Sundance v USA.

Dokumentární snímek Web Junkie natočily americké režisérky Shosh Shlamová a Hilla Medaliová. Ty získaly na čtyři měsíce přístup do jednoho z táborů, kde se závislí ve věku od 13 do 18 let léčí. Snímek zachycuje především život tří chlapců. "Jednou jsem byl na internetu až tři sta hodin v kuse. Vždy jsem si jen na několik málo minut zdříml," říká před kameerou jeden z nich.

Podle dokumentu, o němž podrobně píše britský list The Telegraph, nápravné zařízení připomíná vojenský tábor a většina pacientů do něj nevstupuje dobrovolně. Rodiče musí často své děti před převozem omámit léky na spaní, po celou dobu pobytu jsou za mřížemi a hlídají je vojáci. Rodiče se ale hájí tvrzením, že chtějí pro své děti jen to nejlepší.

Měsíční léčba v odvykacím táboře, která zahrnuje léky a terapie, stojí asi deset tisíc jüanů (zhruba 34 tisíc korun), což je podle tiskové agentury AFP dvojnásobek průměrného platu v Pekingu. Podle kritiků ale musí rodiče počítat s tím, že se nejedná o stoprocentní nápravu. "Drogově závislému můžeme zabránit, aby se s drogou již nikdy nesetkal. Ale v případě internetu, který je v současné době propojen úplně se vším, to asi možné nebude," tvrdí Hilla Medaliaová, jedna z režisérek dokumentu.

Čína se stala vůbec první zemí na světě, která uznává od roku 2008 on-line závislost jako nemoc. Podle průzkumů je v největší zemi světa zhruba 24 milionu mladistvých, kteří tráví na internetu více jak šest hodin denně. 

Autor: - zah -Foto: archiv

Další čtení

Těšnovské nádraží, cca 1900 – foto anonym (Public Domain), retuš XY (2018), Wikimedia Commons, licence CC BY-SA 4.0.

Nejkrásnější evropské nádraží sloužilo skoro 100 let, zbourali jej komunisté

Relax
8. 5. 2025

Josef Klíma: Psali mi: „Ty svině, jestli toho nenecháš, uřízneme ti hlavu“

Relax
6. 5. 2025
3/2025 INTERVIEW

VÝHERCI: Soutěž o vstupenky na koncert Ghosh

Relax
5. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ