Lovci pirátů začali podávat žaloby na firmy používající nelegální software

Relax
20. 8. 2013 11:24
Podle protipirátských organizací se v ČR nejvíce kradou operační systémy a kancelářské aplikace, antivirové programy, software pro grafiky a projektanty a také hry (ilustrační foto).
Podle protipirátských organizací se v ČR nejvíce kradou operační systémy a kancelářské aplikace, antivirové programy, software pro grafiky a projektanty a také hry (ilustrační foto).

Protipirátská organizace BSA začala podávat první z dvacítky trestních oznámení na firmy podezřelé z užívání nelegálního softwaru. Údaje získala od placených informátorů, kteří již měsíc na takové společnosti poukazují. Letos jim BSA vyplatí na odměnách více než milion korun.

Oznámení přicházejí od "lovců pirátů", kteří se zapojili do protipirátského programu, jenž poskytuje odměny za dopadení a usvědčení firem užívajících nelegální software. 

"Momentálně zpracováváme zhruba dvacítku relevantních případů motivovaných odměnou. Začínáme podávat první trestní oznámení. Celková hodnota nelegálního softwaru se v těchto případech šplhá do milionů korun," odhaduje Jan Hlaváč, zástupce protipirátské organizace BSA.

Za informace vedoucí k usvědčení pirátů BSA vyplácí od července oznamovatelům 10 procent z uhrazené náhrady škody. Ta se v průměru pohybuje okolo 300 tisíc korun a často přesahuje i milion korun. Odměna za dopadení pirátské firmy tak může průměrně činit 30 až 100 tisíc.

V Česku se 35 procent softwaru užívá nelegálně, přičemž hodnota pirátského softwaru je 3,8 miliardy korun. "Na odměnách tak teoreticky můžeme vyplatit až čtvrt miliardy korun," dodává Hlaváč. Obdobný protipirátský program BSA podle něj úspěšně provozuje ve Velké Británii, Švédsku, USA a v Jižní Africe.

Podle protipirátských organizací se v ČR nejvíce kradou operační systémy a kancelářské aplikace, antivirové programy, software pro grafiky a projektanty a také hry. Softwarové pirátství je v Česku nicméně na ústupu, každoročně se daří míru pirátství srazit zhruba o procentní bod.

Ohlášení pirátství lze učinit přes on-line rozhraní na www.SoftwareLegalne.cz či na www.bsa.org. Snahou programu je podle BSA postupně omezit anonymní oznámení, kterých bylo doposud zhruba 80 procent. 

Před praktikami BSA však již dříve důrazně varovala Pirátská strana. Systém placených informátorů se podle ní může zvrhnout v boj mezi firmami, které se budou navzájem udávat jen proto, aby poškodily konkurenci.

Autor: - zš -Foto: ČTK/imago stock&people/imago stock&people

Další čtení

edna ze dvou ledních medvědic v zázemí brněnské zoo, kam 18. července 2025 přicestovaly z Německa.

Dvě lední medvědice už jsou v Brně, mají za sebou 11 hodin cesty z Německa

Relax
18. 7. 2025

Mladíci z Pardubic dojeli na západ Francie ve starých feliciích

Relax
16. 7. 2025
Otevření zrekonstruovaného pavilonu Malá Amazonie.

Po opravách za miliony v Ostravě znovu otevřel pavilon Malá Amazonie

Relax
15. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ