Přichází doba mobilních alfa-aplikací

Relax
1. 8. 2015 08:15
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Svět mobilních aplikací stojí před radikálními změnami. Americké internetové koncerny pracují na takzvaných alfa-aplikacích. Ty se vyznačují centralizací obsahu, kdy do sebe jediná aplikace integruje velké množství služeb.

Směr, kterým se bude vývoj aplikací ubírat, naznačil v červenci Dick Costolo, bývalý CEO Twitteru, na marketingové konferenci #140. "Distribuce mobilního obsahu povede k centralizaci, protože žádný uživatel nechce mít na svém telefonu hodně aplikací, mezi kterými musí pořád překlikávat," řekl Costolo.



Šéfredaktor serveru Horizont, Volker Schütz, vyjmenoval ve svém článku tři hlavní důvody, proč se takzvané alfa-aplikace prosadí. V první řadě si všímá, že mediální konzumenti se chovají stejně v analogovém i digitálním prostředí. Obyčejný člověk čte jedny tištěné noviny, k podobnému modelu tíhnou i uživatelé internetu. "Jsou pryč devadesátá léta, kdy nadšení uživatelé surfovali půlku pracovního dne z jedné webové stránky na druhou a nedočkavě čekali na e-mail," líčí Schütz. V roce 2015 se podle něj po internetu už nebrouzdá, člověk má oblíbených pár konkrétních stránek.

Takový trend se ukazuje i v zacházení s mobilními aplikacemi. Když trh s aplikacemi explodoval, uživatelé lačně stahovali nepřeberné množství aplikací, přičemž každá z nich toho uměla jen málo. Nyní preferují méně aplikací, které toho ale dokážou mnoho.



Dalším důvodem, proč mají alfa-aplikace uspět, je jejich snadné užívání a komfort, který svými službami dokážou zákazníkům nabídnout. "Šedesát tři procent uživatelů sociálních sítí Twitter a Facebook v Americe používá tyto platformy jako zpravodajské zdroje, protože distribují informace uživatelsky pohodlným způsobem," stojí v Schützově příspěvku.



I společnost Apple ohlásila, že chce nabízet jen málo, zato stěžejních aplikací, které se mají stát v chytrém telefonu bránou do všeho. Každý z velkých hráčů AGFA (Apple, Google, Facebook, Amazon) chce uživatele udržet ve své aplikaci co možná nejdéle.



S tím souvisí také poslední důvod, tím je ekonomické fungování sítě. Odborníci jej nazývají "přirozený monopol". V praxi v důsledku znamená, že alfou a omegou pro zisk každé aplikace je počet jejích uživatelů. Aplikace tak do sebe musí integrovat stále více služeb, aby byly zajímavé pro další a další uživatele, a mohly tak pomýšlet na zisk. Nejpopulárnějšími aplikacemi ve Spojených státech byly v roce 2014 (iOS i Android dohromady): Facebook, Google Search, YouTube, Google Play, Google Maps, Gmail, Facebook Messenger, Google+, Instagram a iTunes.

Mediální konzumace každého spotřebitele je omezená a zvládne se koncentrovat pouze na pár značek. A je jedno, zdali se bavíme o analogovém nebo digitálním životě.

Autor: - bat -Foto: archiv

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ