Turecko chce dalšími opatřeními znemožnit přístup k Twitteru. Uživatelům mikroblogové sítě se dosavadní pokus o blokování, který turecké úřady provádějí od noci ze čtvrtka na pátek, dařilo obcházet.
Twitter je trnem v oku turecké vládě a vládní Straně spravedlnosti a rozvoje (AKP) premiéra Recepa Tayyipa Erdogana, protože na síti byly zveřejněny odposlechy usvědčující z korupce osoby z kruhů blízkých vládě.
Turecká média v sobotu uvedla, že tažení proti Twitteru bylo rozšířeno o systém DNS (Domain Name System) společnosti Google, který mnozí turečtí uživatelé Twitteru využívají jako alternativní způsob přístupu k mikroblogové službě. I toto opatření však turečtí uživatelé zjevně dokážou snadno obejít.
V pátek vláda přístup k Twitteru zablokovala s poukazem na soudní rozhodnutí, která vyzývala k odstranění některých linků údajně narušujících soukromí lidí.
Mnoho uživatelů však našlo způsoby, jak údajný pokus o cenzuru obelstít. Podle serveru Mashable bylo i po pokusu o umlčení Twitteru v Turecku odesláno 1,2 milionu takzvaných tweetů.
Turecká agentura Anadolu uvedla, že Twitter v sobotu začal rušit účty, na něž si turecká vláda stěžovala, ale zprávu dosud nebylo možné ověřit.
Vládní činitelé v pátek informovali, že vedou jednání s představiteli Twitteru a prý obnoví přístup, jakmile bude s firmou dosaženo dohody.
Tureckou vládu kvůli opatřením kritizují Spojené státy i Evropská unie. Například eurokomisař Štefan Füle v pátek prohlásil, že ho krok Ankary "vážně znepokojil". Švédský ministr zahraničí Carl Bildt dnes prostřednictvím Twitteru kroky turecké vlády označil za "stupidní".
Turecký premiér nedávno označil právě Twitter za jednoho z původců krvavých loňských istanbulských protestů. Protesty začaly loni v červnu původně kvůli kácení stromů v parku Gezi u Taksimského náměstí v Istanbulu. Postupně se k nim přidávalo stále více lidí, až se demonstrace rozšířily po celé zemi.
Společnost Google řadí Turecko v cenzuře internetu hned vedle Číny.