Slovensko připravuje zákon, kterým chce zakročit proti záplavě billboardů ve městech a v okolí silnic. Nová pravidla připravená poslanci vládních sociálních demokratů mají uvolnit ruce úředníkům při povolování a odstraňování nelegálně umístěných poutačů a informačních tabulí.
Reklamní plochy na Slovensku lemují ve městech mnoho ulic, hyzdí prý okolí a mnohé z nich nezískaly ani příslušné povolení. Vysoký počet billboardů v zemi odborníci a místní média označili za "vizuální smog". Města a obce na Slovensku dlouhodobě upozorňují, že mají jen omezené možnosti k tomu, aby mohly účinně zasáhnout proti poutačům postaveným načerno.
Změnu si vládní poslanci slibují od novely stavebního zákona. "Návrh zákona reaguje na dlouhodobě přetrvávající nedostatečnou úpravu regulace v oblasti vnější reklamy, která způsobuje nepřiměřené rozšíření černých staveb reklamních zařízení," uvedli poslanci strany Směr-SD, která má ve sněmovně většinu, a normu dokáže prosadit i bez podpory opozice.
Po schválení předlohy se od podzimu zpřísní podmínky povolování stavby billboardů a jiných poutačů. Zároveň už nebude možné dodatečně legalizovat reklamní zařízení, která byla postavena bez příslušných povolení. Kromě toho se má zjednodušit a urychlit řízení ohledně odstraňování billboardů postavených načerno. Podobný návrh projednávala slovenská sněmovna už v minulosti. Záměr výrazněji zpřísnit podmínky pro umístění vnější reklamy potřebnou podporu poslanců tehdy nezískal.
Slovenská města v minulosti opakovaně rozběhla kampaň s cílem omezit počet reklamních panelů. Naposledy se do boje proti billboardům pustila Bratislava, když desítky údajně nepovolených poutačů nechala přelepit nálepkami s nápisem "Nelegální reklamní zařízení" a s logem metropole. Po stížnostech reklamní firmy, která část zmiňovaných billboardů vlastní, samospráva ovšem uznala, že některé poutače byly označeny omylem. Nálepky z billboardů mezitím někdo odstranil. V Bratislavě, která má přes 400 tisíc obyvatel, je asi 1500 legálně postavených billboardů. Dalších odhadem zhruba 500 billboardů bylo podle magistrátu umístěno načerno.
V Česku už od roku 2012 platí zákon, podle kterého by v průběhu pěti let měly být odstraněny až na výjimky všechny reklamní plochy v ochranném pásmu dálnic a rychlostních silnic.