"Jedním z nejčastějších problémů mých pacientů je, že nesnídají. Tvrdí, že ráno nemají hlad, a tak si dají něco malého dopoledne. Pak se sice naobědvají, ale po návratu z práce je přepadne hlad a jsou schopní sníst naprosto cokoli," říká obezitolog Martin Matoulek ze Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Jeho pacienti si podle něj neuvědomují, že za jejich nájezdy na ledničku se skrývá nesnídání.
Sami před sebou své chování omlouvají hladem nebo nedostatkem pevné vůle. Nesnídání přičítají stresu nebo jej dokonce omlouvají tím, že drží dietu. Mylně se domnívají, že pokud už od rána nebudou jíst, snědí toho během dne méně. Opak je ale pravdou. Chybějící snídaně snadno zvýší celkový energetický příjem dne a to i několikanásobně právě kvůli těžko kontrolovatelným útokům na ledničku.
"Snídaně má sytící účinek a díky tomu se sníží potřeba příjmu energeticky bohatých potravin, které rychle uvolňují cukr," dodává obezitolog. Dobře sestavená snídaně dokáže tělo zasytit na několik hodin a současně ho zásobovat potřebnou energií. Navíc ráno tělo zvládne i více energetické potraviny, které by jinak v dietním režimu měly zcela chybět. Buchta od babičky jednou za čas je tak ráno zcela v pořádku, zatímco večer by už mohla znamenat problém.
Nesnídá? Propadne
Chybějící snídaně je největším problém u dětí a dospívajících. Nejen, že se může negativně podepsat na jejich linii, ale také zhoršit školní prospěch. "Snídaně je nejen pro děti hlavním jídlem dne. Pokud děti nesnídají, jsou během dopoledne unavenější a hůře se koncentrují," popisuje Nikola Hanýšová, specialistka na výživu ze společnosti STOB (STop OBezitě). V krajním případě může nenasnídané dítě ve škole i únavou usnout, jeho tělu tak moc chybí energie, že není schopné fungovat.
Chybějící snídani se pak děti obvykle pokusí nahradit nepříliš zdravou, ale energeticky až příliš bohatou svačinou. Sáhnout tak můžou třeba po čokoládových sušenkách, colových nápojích nebo slaných brambůrkách. Tato jídla je ale na dlouho nezasytí, a tak brzy mají opět hlad a jí ještě více. Dobrá snídaně sice nedokáže zaručit, že dítě nesáhne po nezdravém jídle, ale aspoň sníží pravděpodobnost, že to udělá.
Zdravé cereálie
Správně sestavená snídaně obsahuje sacharidy, dostatek bílkovin, málo tuků, vlákninu a samozřejmě tekutiny. K rannímu jídlu jsou proto vhodné například cereálie s mlékem. Doplníte-li tutu kombinaci bílkovinami například ve formě jogurtu nebo tvarohu, svému zdraví jenom jenom prospějete.
"Nízký obsah bílkovin vede k tomu, že budete mít brzy hlad a velmi pravděpodobně sáhnete po něčem sladkém," upozorňuje nutriční terapeutka Karolína Hlavatá z Endokrinologického ústavu v Praze. Příliš zdravá není typická česká snídaně v podobě pečiva a salámu. "Uzeniny nejsou vhodné s ohledem na vysoký obsah tuku a soli. Občas je ale možné dopřát si kvalitní šunku," dodává Hlavatá.
Mezi další rozšířené snídaňové omyly patří, že celozrnné pečivo je "dietnější", a proto vhodné ke snídani i během redukčního režimu. Ve skutečnosti je celozrnné i bílé pečivo stejně energeticky bohaté, liší se pouze množstvím vlákniny. Ta rozhoduje o tom, že je zdravější.
Ideální snídaně je vhodná nejen pro ty, kteří si hlídají štíhlou linii. Podle Hlavaté obsahuje mléčné výrobky, tedy sýry, jogurty nebo tvarohy jako zdroje bílkovin a celozrnné pečivo jako zdroj sacharidů. Jídlo by měla doplnit čerstvá zelenina nebo ovoce.