
Mýtus první: Borůvky obsahují víc antioxidantů než jiné ovoce
O modrých kuličkách se mluví jako o superjídle. Obsahují totiž vysoké množství antioxidantů, látek zachycujících škodlivé volné radikály (které mohou zapříčinit rozvoj rakoviny). Ale to podle nutričních specialistů neznamená, že by byly lepší než jiné druhy ovoce či další potraviny. Vědci například tvrdí, že hořká čokoláda stejně jako červený grapefruit obsahuje víc antioxidantů.

Ať už jde o cereální tyčinky, jogurty nebo hotová jídla, cedulka s nápisem "nízkokalorické“ láká hlavně ty, co chtějí zhubnout. Nejenže jsou ale mnohdy "vylepšené“ o spoustu cukru nebo umělá sladidla, často také obsahují stejné množství kalorií jako jejich "plnotučné“ protějšky. Nutriční terapeuti radí si místo toho dopřát menší porci klasického jídla, které sice obsahuje více tuku, ale méně cukru.
Mýtus třetí: Po jídle v noci se tloustne
Kalorie jsou kalorie. A je jedno, jestli je do těla dostaneme během dne nebo v noci. Studie na primátech ukázala, že zvířata měla stejnou váhu, když jedla šest i šedesát pět procent potravy v noci. Přesto by na celonoční hodování před televizí měli zapomenout ti, kteří během dne nejí téměř nic.
Mýtus čtvrtý: Vejce zvyšují hladinu cholesterolu
Vejce sice obsahují cholesterol, ale tělo si s ním umí poradit. Na Univerzitě v Surrey ve Velké Británii podávali účastníkům výzkumu dvě vajíčka denně po dobu dvanácti týdnů a ani jednomu se nezvýšila jeho hladina. Vajíčka jsou dobrou dietní volbou, vařená obsahují totiž jen asi sedmdesát pět kalorií a také vitaminy D, B12 a mnoho dalších živin.

O kofeinu se říká, že dehydruje. Na záchod ale častěji poběží spíše ti, co s kávou teprve začínají. U regulérních pijáků se šálek kávy podle nutriční terapeutky Angely Dowden dokonce počítá do denního příjmu tekutin.
Mýtus šestý: Káva bez kofeinu nemá vliv na úroveň energie
I když jde jen o pět miligramů v porovnání s devadesáti v normální kávě, i nápoj označený "bez kofeinu" kofein obsahuje. Ale po jeho vypití se budete cítit spíš unavenější než bez něj. Méně než deset miligramů kofeinu v nápoji člověka unaví, navíc oslabuje paměť. Lékaři to připisují tomu, že tělo očekává přísun budící látky, kterou ovšem nedostane.

Pokud bezmyšlenkovitě strkáte po příchodu z nákupu vše syrové do lednice, můžete dost tratit. Například vodní meloun má po dvou týdnech ve dvaceti stupních dvakrát víc betakarotenu a o dvacet procent víc lykopenu (oba dva jsou antioxidanty). Vyšší nutriční hodnoty si při pokojové teplotě zachovají také banány nebo broskve.
Mýtus osmý: Tělo potřebuje osm sklenic vody denně
Pijete dva litry vody denně? Možná marníte svůj čas. Po různých výzkum vědci totiž přicházejí na to, že větší množství vody denně nepřispívá ani k čistší pleti, váhovému úbytku nebo detoxikaci těla. Množství vody, které tělo potřebuje, se liší člověk od člověka. Napoví barva moče: pokud má slámovou barvu nebo světlejší, pravděpodobně pijete dost.

Co je pro nás lepší: tři pořádná jídla nebo šest menších? Podle výzkumu australských vědců shodíte oběma způsoby ta samá kila. Po menších a častějších jídlech máte sice větší kontrolu nad hladem, ale zároveň to svádí ke konzumaci většího množství kalorií.
Mýtus desátý: Syrová zelenina je nejlepší
I když nepatříte mezi příznivce syrové stravy, obecné povědomí je, že čím déle zeleninu vaříte, tím víc živin ztrácíte. Ale to nemusí být nutně pravda. Příkladem může být třeba mrkev. Během tepelné úpravy uvolní až třikrát víc karotenu.
Foto: profimedia.cz, Karel Šanda, Tomáš Nosil