Češi přivezli medaile z <span>kuchařské soutěže</span> v Singapuru

Relax
4. 5. 2010 10:03
Soutěže se zúčastnilo osm národních týmů, z toho tři z Evropy.
Soutěže se zúčastnilo osm národních týmů, z toho tři z Evropy.

Soutěže se zúčastnilo osm národních týmů, z toho tři z Evropy.Stříbrnou medaili za teplou kuchyni a bronz za studenou přivezli čeští kuchaři z mezinárodní soutěže FHA Culinary Callenge 2010, která se konala od 20. do 23. dubna v Singapuru. Pětičlenný tým Asociace kuchařů a cukrářů ČR tam představil pokrmy inspirované českou kuchyní.

„Tento výsledek je povzbuzující," řekl prezident asociace Miroslav Kubec. Přestože členové českého týmu cítí také mírné zklamání, považují svou účast na prestižní asijské exhibici, označované za kuchařské mistrovství světa, za užitečnou.

Pro úspěch je důležité odhadnout názory a chutě komisařů.V Singapuru se utkalo osm národních týmů, mezi nimiž byly pouze tři evropské země. Mimo českých kuchařů soutěžili s převážně asijskými týmy kuchaři z Německa a Švýcarska. Češi se na této soutěži představili již potřetí. Absolutním vítězem se ovšem stal tým Singapuru.

„Vsadili jsme na českou kuchyni. Hodně jsme to upravili, odlehčili a přizpůsobili modernímu vaření a trendům. Je tam lehká úprava, ale zůstala tam česká chuť," říká kapitán národního týmu Jan Horký.

Trumfem českého týmu byly podle něj suroviny. „Chtěli jsme ukázat, že i z levných surovin se může udělat dobrý pokrm. Nemusí se používat jen krevety a humři. Nabídli jsme pstruha nebo řepu a komisaře to oslovilo," uvedl.

Divné maso v aspiku

Lidé jsou v Singapuru zvyklí na asijskou kuchyni, česká je udivila.Upozornil zároveň, že ne všechny pokrmy měly úspěch. S nepochopením se například u komisařů setkali při prezentaci tlačenky. "Nebrali příliš v potaz, z jaké země pocházíme a jakou kuchyni představujeme. Kostičku tlačenky například vůbec nepochopili. Tvrdili, že je to 'divné maso v aspiku'. Řekli, že je to 'crazy'," uvedl Horký. Zklamáni přístupem k jejich národním pokrmům byli podle něj také Švýcaři a Němci.

Soutěž je podle Horkého velmi náročná. "Už dlouho před ní je třeba se připravit. Musí se zjistit trendy a názory komisařů," vysvětlil. Dodal zároveň, že tentokrát "asijští komisaři Evropany tak trochu 'zařízli'".

Veškeré potraviny museli účastníci soutěže nakoupit na místě. "Nabídka je tam neuvěřitelně pestrá. Suroviny v takové kvalitě se v Česku shánějí jen těžko," řekl obdivně Horký.

Další mezinárodní utkání čeká české kuchaře na podzim v Lucembursku. "Každou reprezentaci vnímáme jako prestiž. Chceme ukázat světu, že nejsme 'břidilové z Východu'. Někdy nám to dávají najevo. Je to i důvod, proč tady (v Česku) nejsou michelinské hvězdy. Dosud jedinou dostal italský šéfkuchař... Chceme ukázat, že i my umíme vařit," zdůraznil Horký.

Foto: FHA2010

Autor: ČTK

Další čtení

Těšnovské nádraží, cca 1900 – foto anonym (Public Domain), retuš XY (2018), Wikimedia Commons, licence CC BY-SA 4.0.

Nejkrásnější evropské nádraží sloužilo skoro 100 let, zbourali jej komunisté

Relax
8. 5. 2025

Josef Klíma: Psali mi: „Ty svině, jestli toho nenecháš, uřízneme ti hlavu“

Relax
6. 5. 2025
3/2025 INTERVIEW

Soutěž o vstupenky na koncert Ghosh

Relax
5. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ