Chřest přilákal na své slavnosti davy lidí

Relax
18. 4. 2011 07:00
Chřestová sezona začala.
Chřestová sezona začala.

Jak chutná chřestová pěna nebo grilovaný norský losos s chřestem a s maltézskou omáčkou, mohli okusit návštěvníci prvního ročníku slavností českého chřestu v Hostíně u Vojkovic na Mělnicku. Přímo na poli vařilo několik vyhlášených kuchařů ze Svazu československých kuchařů i další pokrmy ze šparglu, jak se také někdy tradičně chřestu říká.

Kuchaři přímo před zraky návštěvníků už od časných ranních hodin vařili několik různých chodů, jedna degustační porce stála 30 korun. Největší zájem byl o závin s ovocem a chřestem a o krémovou polévku. Jídelní lístek nabízel vedle lososa s chřestem ještě například chřest po staročeskou, vařený mělnický chřest s tomatovou omáčkou či chřestové cappuccino s nočkem z jater foie gras.

Chřest na talíři nabízí bezpočet variací (ilustrační foto).Akce přilákala do malé středočeské vesnice stovky návštěvníků. "Odborníkům chceme přiblížit, jak se tato kvalitní zelenina pěstuje a zpracovává. Laikům zase ukázat, jak se připravuje a co všechno lze z chřestu uvařit," uvedl šéfkuchař Jaroslav Sapík důvody, proč akci Svaz československých kuchařů ve spolupráci s pěstitelskou firmou Bohaemer Spargel Kultur pořádá.

Kuchaři rozdávali rádi své rady, lidé se zajímali o přípravu zeleniny, která bývala oblíbenou pochoutkou za první republiky. "Chřest se musí nejprve jemně oloupat od hlavičky dolů a poslední dva centimetry se musejí odkrojit," poradil Sapík. Vodu, ve které se chřest asi dvě až tři minuty vaří, je nutné ochutit. Pokud se připravuje chřest na sladký způsob, pak se voda ocukruje a přidá se do ní trochu citronu či petrželky. Když se vaří na slano, měla by se voda dochutit kořením nebo chřest vařit s kořenovou zeleninou.

Zejména odborníci z řad kuchařů se zajímali o to, jak se chřest sklízí, čistí a zpracovává. "Po padesátileté praxi v pohostinství, kde jsem s chřestem pracoval, jsem se poprvé dostal na pole a viděl jsem sklizeň," podotkl sedmdesátiletý bývalý šéfkuchař pražského hotelu Forum Julius Dubovský. Stejně jako on i všichni další zájemci, si prohlédli také linku na umývání a zpracování chřestu.

Chřest domů

Lidé měli možnost si také nakoupit u pole chřest domů a hned nějaké nově nabyté recepty vyzkoušet ve vlastní kuchyni. Kilogram chřestu přijde podle kvality od 100 do 150 korun. Do Hostína u Vojkovic si pro něj mohou zájemci do areálu zemědělců přijet každý den.

Organizátoři předvedli i speciální linku na umývání a zpracování chřestu.Surovina, která byla dlouhá léta v české gastronomii zanedbávána, si opět našla cestu k milovníkům kulinářských specialit. Rostlina z čeledi liliovitých pochází z Orientu. Byla oblíbenou zeleninou v Číně i v Egyptě. Přes Středomoří se dostala do Evropy.

Chřest miloval Ludvík XIV., který si údajně nechával tuto zeleninu podávat denně. V Evropě jsou nyní pěstitelské oblasti ve Francii, Itálii, Španělsku, Nizozemsku, Belgii nebo Řecku. Na Moravě je chřestem proslavily Ivančice. Letos se tam slavnosti chřestu budou konat v druhé polovině května.

Autor: ČTK Foto: Karel Šanda, ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ