Rostoucí touha Číňanů po luxusu se začíná projevovat i v gastronomii, do níž pronikají cizokrajná jídla, jako jsou například francouzská foie gras (tučná kachní nebo husí játra). Nesmírně tím je potěšen Jean-Marie Vallier, ředitel kachní farmy a závodu na zpracování kachních jatýrek v Jen-čchingu nedaleko Pekingu, napsala agentura AFP.
Před dvěma lety francouzská společnost Euralis, světový lídr v oboru, investovala dva miliony eur (52 milionů Kč) do výroby této luxusní pochoutky pro restaurace pod značkou Rougié.
"Našimi zákazníky jsou především šéfkuchaři, kteří vaří v pětihvězdičkových hotelích a restaurantech," říká dvaatřicetiletý Francouz, který žije v Číně už sedm let. "Čína nedovoluje export syrových produktů, ale poptávka tu je, a proto se Euralis rozhodla v Číně usadit."
Ačkoli farma, společný čínsko-francouzský podnik, zatím produkuje jen 120 tisíc kachen ročně, byť její kapacita je jeden milion, má vysoké ambice. Ve třetí nejsilnější světové ekonomice se spolu se zvyšováním životní úrovně zvyšuje počet luxusních restaurací a stále více jsou ceněny tradiční evropské pochoutky. Každý rok počet spotřebitelů z nejmajetnějších tříd roste o 60 milionů, což je tolik, jako činí obyvatelstvo Francie, zdůrazňuje Vallier.
Celková produkce foie gras (1000 tun) je ještě daleko za Francií, která je ve světovém měřítku první s 20 tisíci tunami, ale ročně roste asi o třicet procent. Hlavními konkurenty Euralis jsou čínské společnosti.
Spojení novinek a tradice
Šéfkuchař velkého podniku v Pekingu Li Te-čung zařadil kachní a husí foie gras do kulinářského spojení mezi čínské a zahraniční produkty.
Zákazníkům nabízí pokrmy, v nichž jsou jatýrka kombinována s tradičními ingrediencemi, jako je například bílá houba ťi tchuej kou. Na jídelníčku se jejich cena může vyšplhat nad 100 jüanů (asi 260 Kč), a to je pro většinu Číňanů nemalá částka.
Vzestup gastronomie, který se již výrazně projevuje v Šanghaji, ale sotva začíná v Pekingu, podporuje i čínská vláda, která si přeje zvýšit spotřebu.
O luxusních restauracích nejsou k dispozici žádné údaje, ale cílem ministerstva obchodu je rozvíjet sektor zaměstnávající na 20 milionů lidí, jemuž nadále dominují malé a střední podniky.
"Do roku 2013 bude sektor restaurací růst ročně o 18 procent a obrat dosáhne 3,3 bilionu jüanů (asi 8,5 bilionu Kč), uvedlo ministerstvo v hlavních směrech rozvoje restauratérského průmyslu počátkem loňského roku.
Foto: profimedia.cz