Co mají rádi v Portugalsku: <span>pastel de nata</span>

Relax
12. 2. 2009 12:10
Křehký dezert pastel de nata.
Křehký dezert pastel de nata.

Košíčky se před podáváním bohatě zasypou skořicovým cukrem.Slabost pro sladké v Portugalsku? Spíše posedlost, která rozhodně nekončí u přeslazené kávy vylepšené kapkou mandlového likéru amaretto. Mlsným jazýčkům by neměla uniknout ani vyhlášená lisabonská specialita pastel de nata, ve které se noubí smetanový krém s vajíčky a skořicí.

Ať teplý nebo studený, zlatavý nebo lehce připálený, Portugalci si svůj oblíbený dezert rádi vychutnají s bohatým posypem skořice. Výborný je nejen k snídani, ale také k odpolednímu čaji, kávě nebo sklence Madeirského vína.

Pastel de nata je jednou ze specialit, u které je autor receptu dobře znám. Poprvé tuto lahůdku upekly dvě řádové sestry na konventu v Mosteiro Jeronimo. Křehké pečivo z listového těsta nazvaly Pasteis de Belém a recepturu na přípravu žárlivě střežily. Ke změně došlo až roku 1837, kdy se kněží rozhodli na dezertu vydělat a za tímto účelem vybudovali speciální krámek. Obchůdek, který dostal do vínku jméno Casa Pastéis de Belém, je dnes na seznamu kulturního dědictví UNESCO.

Krémové pokušení

Dnes jsou koláčky s krémovou náplní známé spíše pod názvem pastel de nata. Pasteis de Belém se říká pouze dezertům, které připravují v původní pekárně v Lisabonu.

Do studené pánve nalijeme mléko, přidáme žloutky, cukr, sůl a mouku. Vše důkladně rozmícháme a zkontrolujeme, že nikde nezůstaly hrudky. Poté přidáme skořici, vanilkový extrakt a citronovou kůru. Zapneme plotýnku a směs za průběžného míchání zahříváme na mírném plameni. Pokud bychom mléko zahřáli příliš prudce, v krému by se vytvořily hrudky.

Křehký dezert pastel de nata.Směs důkladně mícháme a dáváme pozor, aby se nepřichytila k okrajům nebo ke dnu pánve. V okamžiku, kdy krém zhoustne tak, že připomíná pudink, vypneme oheň. Vylovíme skořici a citronovou kůru a směs necháme vychladnout. Pokud nechcete, aby se na povrchu krému vytvořil škraloup, přikryjte ho ještě za tepla pergamenovým papírem.

Zarolovat, splácnout a naplnit

Troubu necháme dobře předehřát na 150 stupňů Celsia. Studené listové těsto vyválíme na pomoučněném vále na plát silný 2,5 mm. Poté těsto poprášíme moukou a opatrně ho stočíme do roliček dlouhých asi jako delší doutník (těsto by se mělo dotýkat, ale nesmí být vyloženě stlačené). Z rolek nakrájíme kousky dlouhé 4 cm. Jeden po druhém vezmeme do dlaně, prstem stlačíme střed dolů a upravíme do tvaru připomínajícího mušličku. Stěny košíčků by měly být tenké, ale ne „průhledné".

Hotové košíčky poklademe na plech s formičkami na muffiny a těsto opatrně vmáčkneme dovnitř. Naplníme ho do 2/3 náplní a dáme péct na 15 minut do trouby. Košíčky při pečení hlídáme - rychle se totiž připalují.

Dozlatova upečené košíčky podáváme posypané skořicovým cukrem.

Přísady: balení listového těsta, jeden a tři čtvrtě hrnku mléka, čtvrt hnku smetany, 4 žloutky, 3 lžíce cukru, špetka soli, 2 lžíce mouky, kousek celé skořice, dva plátky citronové kůry, půl lžičky vanilkového extraktu, skořicový cukr

Foto: Profimedia

Další čtení

ilustrační foto

Příběh McDonald's: Od bratří McDonaldových ke globálnímu impériu

Relax
15. 5. 2025

Jaro v Adršpachu: skalní monumenty, ale také fascinující příroda

Relax
13. 5. 2025
Těšnovské nádraží, cca 1900 – foto anonym (Public Domain), retuš XY (2018), Wikimedia Commons, licence CC BY-SA 4.0.

Nejkrásnější evropské nádraží sloužilo skoro 100 let, zbourali jej komunisté

Relax
8. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ