V zemi galského kohouta si na chutné pečivo vysloveně potrpí. Velké oblibě se u Francouzů těší například pain aux noix (ořechový chléb), který je ideálním společníkem pomazánek, sýrů i savojských klobásek.
Příprava pochoutky s vlašskými ořechy není příliš složitá a chlebová vůně, která vám provoní domácnost, za trochu námahy stojí. Chléb vydrží čerstvý zhruba týden a když začne tvrdnout, stojí za to ho nakrájet na tenké plátky a zlehka opéct v troubě.
Kvásek
Do větší misky si připravíme 3 lžíce žitné mouky, 3 lžíce hladké mouky,
Příprava těsta
Zbylé suroviny si připravíme do mísy, přidáme kvásek a zamícháme tak, aby vzniklo hrubé těsto. To pak vyklopíme na vál a důkladně zpracujeme rukama. Výsledek - vláčné hladké těsto - vrátíme do mísy a necháme ho kynout v teple asi hodinu přikryté utěrkou. Po vykynutí ho rozdělíme na dva díly. Každý díl zpracujeme na válu a postupně přidáme ořechy. Nejlepší je z těsta udělat placku, posypat ji ořechy, přeložit a postup opakovat zhruba třikrát. Náplň je pak rovnoměrná. Těsto znovu prohněteme, vytvarujeme kulatý bochníček a navrchu uděláme mřížku nebo křížek. Vzniklé chlebové bulky dáme na plech posypaný moukou, přikryjeme utěrkou a necháme kynout zhruba 40 minut.
Pečení
Bochníky pečeme v předehřáté troubě zhruba 45 minut až 1 hodinu. Prvních pět až deset minut na 210, pak snížíme výkon na 180. Vyplatí se chleba pravidelně sledovat a obracet. Po půlhodině chleba potřeme octovou vodou, totéž uděláme po dopečení. Vychladlý chleba je dobré uchovávat zabalený v utěrce a později ho zabalit do potravinové fólie.
Suroviny: 100 g tmavého třtinového cukru, 100 g kvasnic, 500 ml podmáslí, 150 ml vlažné vody, 500 g celozrnné žitné mouky, 500 g hladké pšeničné mouky, 50 g másla, 1 lžíce olivového oleje, 1 lžíce soli, 3 lžičky vinného octa s estragonem, může být i obyčejný, 2 lžíce kmínu, 3 lžičky feniklu, hrst vlašských ořechů nalámaných v ruce na větší kousky
Foto: Profimedia