Nad české buchty sice není, ale trocha inspirace - třeba ze švédské trouby - našinci určitě neuškodí.
Buchtičky, které pečou hospodyně ve Švédsku, připomínají spíše křízence mezi buchtou a větrníkem. Kromě svérázného vzhledu se mohou fettisdagsbullar semlor pochlubit také skvělou chutí a zajímavou historií. Jsou totiž tak dobré, že se jich přejedl švédský král Adolf Frederik. Láska k buchtičkám s mandlovou nebo vanilkovou příchutí tohoto velikána mezi severskými králi dokonce stála život.
Tradičně se buchtičky, jejichž název lze volně přeložit jako buchty tlustého úterý, pečou poslední den před půstem, který trvá až do Velikonoc. Servírují se posypané cukrem se skořicí v hlubokých talířích. Pokud jsou bez náplně, přelívají se navíc ještě horkým mlékem.
Polovinu vlažného mléka osladíme cukrem, přidáme špetku soli, rozpuštěné máslo, kardamon a trochu mouky. Směs vyšleháme do hladka, přidáme nadrobené kvasnice a zbytek mouky. Vařečkou vypracujeme pevné a hladké těsto. Posypeme ho moukou, překryjeme vlažnou utěrkou, aby neoschlo, a necháme kynout na teplém místě asi 45 minut až hodinu.
Mandlové překvapení
Troubu necháme předehřát na 220 stupňů. Vykynuté těsto vyklopíme na pomoučněný vál, důkladně ho propracujeme rukama a vyválíme váleček. Nožem ho rozdělíme na 12 částí, ze kterých vytvoříme bochánky nebo koule a vyskládáme je na vymaštěný plech. Vršky bochánků potřeme rozkvedlaným vejcem s trochou vody a dáme péct do dobře vyhřáté trouby na cca 10 minut.
Upečené buchty přendáme na mřížku nebo na utěrku a necháme vychladnout. Poté z nich opatrně odkrojíme nebo odstřihneme vršky a vyjmeme trochu střídky. Vyjmuté těsto smícháme v misce s pomletými mandlemi, bílkem, mandlovým extraktem, cukrem, a pokud je třeba, troškou mléka. Vše důkladně promícháme a vypracujeme hladký krém.
Buchty před podáváním potřeme mandlovým krémem, ozdobíme polévkovou lžící šlehačky, přiklopíme vršky a posypeme skořicovým cukrem.
Přísady: 37,5 dkg pšeničné mouky, 255 ml vlažného mléka, 7,5 dkg másla, 3 dkg kvasnic, 4 lžíce hnědého cukru, vejce rozšlehané s lžičkou vody, špetka soli, lžička mletého kardamonu
Na náplň: 12,5 dkg mletých blašírovaných mandlí, 2 až 3 kapky extraktu z hořkých mandlí, 12 dkg moučkového cukru, bílek, 250 ml šlehačky
Foto: Profimedia
Co mají rádi ve Švédsku: <span>fettisdagsbullar semlor</span>
Relax
17. 3. 2009 07:40
Švédskou specialitou jsou fettisdagsbullar semlor.