Z bonbonů a lízátek ve tvaru marihuany, které se objevují na pultech obchodů po celé Americe, se děti určitě nezdrogují. Ale šokovaní rodiče, úředníci i protidrogoví aktivisté míní, že tyto výrobky i jejich prodejci dokazují, jak hluboko se dá klesnout, napsala agentura AP.
"Už tak se setkáváme s příliš vysokým počtem případů užívání drog a drogové aktivity, a snažíme se vychovávat děti, aby si nemyslely, že užívání nelegálních látek je přijatelné," řekl radní města Buffalo Darius Pridgen. "Proto obchod, který prodává dětem cukrovinky podobající se zakázané substanci, je jednoduše ignorantský a nezodpovědný," dodal.
Bonbony Pothead Ring Pots nebo lízátka Potgead Lollipops distribuuje do obchodů nová společnost Kalan LP z filadelfského předměstí Lansdowne. Prodává je také on-line; lízátko za dolar (asi 18 korun) a balíček tří kroužků za dolar padesát. Šéf firmy Andrew Kalan potvrdil, že cukrovinky, které jsou na trhu už víc než půl roku a aktuálně ve zhruba tisícovce obchodů po celých Spojených státech, podporují legalizaci marihuany.
Obsah neškodný, ale vzhled...
"Vedou si dost dobře," řekl agentuře AP. "A tohle je první stížnost, která se k nám donesla," dodal Kalan. "Lidi si obvykle neberou servítky. Vlastně jsem docela překvapený, že je teprve první." Pozornost k cukrovinkám v podobě marihuany přitáhl rozčílený rodič, který vyzval Pridgena, aby město vyvinulo tlak na obchody a přimělo je stáhnout tohle zboží z pultů.
Bonbony a lízátka ve tvaru marihuany s příchutí kyselé jablko neobsahují nic nelegálního. Ale se svým typickým zeleným lístkem, slovem "legalizujte" a kuřákem jointa na obalu jsou podle kritiků nejen projevem špatného vkusu, ale také pozvánkou k vyzkoušení skutečné drogy. "Jde o to, že to propaguje drogy a představu: 'Hele, budete hustý, když si tohle dáte', a právě to v první řadě dostává děti do problémů," řekla Jodie Altmanová ze střediska Renaissance House, kde se mladiství léčí z drogové a alkoholové závislosti.
Šestatřicetiletá Charmaine Rosendaryová z Buffala jen zavrtěla hlavou, když viděla obal bonbonů. "Tohle není správné," řekla AP. "Jenom to propaguje marihuanu," dodala s tím, že by svým pěti potomkům ve věku 15 až 19 let nedovolila si to koupit. "Nekoupila bych jim to a ani bych jim na to nedala peníze," prohlásila. "Vypadá to jako tráva."
Narkotika, nebo bonbony?
Nejde o první legální produkt, který se v USA dostal pod palbu kritiky. V roce 2008 společnost Hershey Co. přestala vyrábět mentolové bonbony Ice Breakers Pacs v reakci na stížnosti, že se příliš podobají na ulici prodávaným nelegálním drogám. Policisté ve Filadelfii si stěžovali, že rozpustné polštářky o velikosti mince s práškovým obsahem uvnitř se dají snadno zaměnit za malé, teplem svařované pytlíčky používané k pouličnímu prodeji narkotik.
Žvýkačkám podobné cigarety nebo ovocné či energetické nápoje míchané s alkoholem si pro změnu vysloužily kritiku za to, že se zaměřují na mladé zákazníky. A v roce 1997 federální obchodní komise rozhodla, že kultovní reklama na cigarety Joe Camel porušuje federální zákon, protože se zaměřuje na děti mladší 18 let. Tabáková společnost R. J. Reynolds ji nakonec stáhla.
Podle mluvčího amerického úřadu pro národní kontrolu drogové politiky Rafaela Lemaitra obhájci legalizace marihuany, kteří tvrdí, že tato droga je neškodná, nemají žádné vědecké argumenty podporující toto tvrzení. "Trivializace užívání drog je ohrožením veřejného zdraví, protože podrývá vnímání jejich škodlivosti u mladých lidí," řekl Lemaitre. Kalan uvedl, že jeho společnost má na trhu několik produktů s marihuanovým lístkem a nápisem "legalizujte", aby tak reagovala na sílící poptávku hnutí za legalizaci marihuany.
"Nezastáváme politický postoj. Jen sledujeme, co si trh žádá, a na to reagujeme," řekl Kalan. "Je to jen bonbon. Má jablečnou příchuť. Netvrdí, že je to marjánka v přestrojení nebo cokoli podobného."