<span>Den díkůvzdání v Česku?</span> S krocanem i dýňovým koláčem

Relax
24. 11. 2009 14:39
Pravá oslava Dne díkůvzdání se neobejde bez pečného krocana.
Pravá oslava Dne díkůvzdání se neobejde bez pečného krocana.
Pravá oslava Dne díkůvzdání se neobejde bez pečného krocana.Tradici severoamerického svátku Dne díkůvzdání udržují i Američané trvale usazení v České republice. Obstarat si potřebné suroviny pro slavnostní večeři však pro občany Spojených států nebývalo ještě nedávno snadné.

Nabídka v českých obchodech se však zlepšila, a tak typický nadívaný krocan, brusinková omáčka, sladké brambory, zelené fazolky nebo dýňový koláč jim často chutnají lépe než v domovské zemi. 

ČTĚTE TAKÉ: Co mají rádi ve Spojených státech: pumpkin pie

"Se sháněním správných ingrediencí již nemám v České republice žádné problémy. Abych byl upřímný, v Praze seženu lepšího a čerstvějšího krocana než doma v Americe," řekl  novinář Andy Heil. Výborné jsou prý v Česku i sladké brambory. "Já dělám skvělé sladké brambory s rozinkami a pomeranči. Tohle jídlo je opět chutnější než to, na které si pamatuji z domova, kde se dělají obvykle z konzervy," dodal.   

Není brambor jako brambor

Ne každému Američanovi ale v tuzemsku prodávané sladké brambory dokonale připomínají zámořskou domovinu. To je i případ zpěvačky hudební skupiny Monkey Business Tonyi Gravesové. "Jediná věc, kterou jsem dodnes v Česku nenašla, jsou sladké brambory. Ty, které jdou sehnat, nejsou stejný druh, na jaký jsem zvyklá z domova," svěřila se Gravesová, která letošní Den díkůvzdání stráví v USA.     

Velké oblibě se těší i tradiční koláč z dýně.Přípravu svátečního jídla nepokazí realita českých obchodů ani manželce rockera, podnikatele a ministra Michaela Kocába Marshe. Ještě loni se jí prý nepodařilo koupit sladké brambory, letos však byla úspěšnější. Protože nepeče dýňový koláč a ani brusinky nejsou u Kocábů součástí rodinné tradice, má tak ulehčenou práci. "Jediný problém pro mne představuje fakt, že čtvrtek je tady pracovní den," řekla rodilá Američanka. Tradiční hostinu proto připraví až na sobotu.    

Koupit potřebné potraviny bylo ještě před patnácti lety mnohem těžší, připomněl Heil. Obtížné prý bylo především najít správný druh brusinek, které byly k dostání jen v jedné výběrové prodejně s ovocem a zeleninou. 

Trable s malou troubou

Jednou z překážek při přípravě slavnostní hostiny na Den díkuvzdání stále představuje velikost trouby, v níž se má krocan péct. Ty jsou totiž v Česku obvykle menší než v USA. "Do poslední chvíle nevíme, jestli se koupený krocan vejde do trouby," uvedl Heil. Musí tedy vždy počítat s tím, že maximální váha opeřence nesmí překročit sedm kilogramů. V Česku se mu zatím nepodařilo najít ani "pravou" americkou slaninu, kterou potřebuje pro svůj speciální recept na přípravu zelených fazolek.  

Většinu přísad lze bez problémů sehnat i v Česku.Den díkůvzdání je jedním z největších amerických svátků a připadá tradičně na čtvrtý listopadový čtvrtek. Prvně jej slavili evropští osadníci v Americe roku 1621 jako poděkování za sklizeň a přežití první zimy. Ve 20. století se tento den stal v USA postupně počátkem vánočních nákupů. 

Díky vzdávají každoročně také v Kanadě. Kvůli dřívější sklizni v chladnějším podnebí zde však připadá Den díkůvzdání na druhé pondělí v říjnu. Slaví jej pravidelně také Kanaďané žijící v Praze, kterých je tu ovšem o poznání méně než Američanů.

Foto: Profimedia
Autor: ČTK

Další čtení

Honza Dědek: Úspěch Kozuba nebyla moje zásluha

Relax
8. 6. 2025
3/2025 INTERVIEW

Michal Nesvadba: Je jednoduché někoho odsoudit

Relax
6. 6. 2025
1/2025 INTERVIEW
Kapybary v yunnanské ZOO

Koláček s Fantomem a Hlavounem utekli. Vyvěsili plakáty, dali odměnu a už je mají

Relax
4. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ