
Britské úřady doporučují jako maximální denní dávku pro muže čtyři jednotky alkoholu, zatímco ženy by neměly vypít více než tři jednotky. Jedna jednotka odpovídá deseti mililitrům čistého alkoholu, přičemž půllitr piva obsahuje přibližně dvě jednotky. Stejné množství jednotek má v sobě i jeden "panák" tvrdého alkoholu. "Velice nás znepokojuje používání slova 'denně' v doporučení (britských úřadů). Vzniká pak dojem, že můžete pít každý den," upozornila Rachel Seabrooková z Institutu pro výzkum alkoholu.
Jaterní specialista Nick Sheron tvrdí, že tyto limity vyšly z "pera" státních úředníků a jsou údajně jen slabě podloženy odbornými studiemi. Sheron proto doporučuje, aby denní limity nahradily týdenní, jež se v Británii používaly do roku 1995 a které vycházejí z přesných zdravotních výzkumů. Podle nich by muži neměli za týden vypít více než 21 jednotek alkoholu a ženy pak neměly překročit hranici čtrnácti jednotek.
Týdenní dávky vystřídal denní příděl

ČTĚTE TAKÉ: Češi pokořili v pití alkoholu Němce i Dány
O vládní směrnici o spotřebě alkoholu mělo podle výzkumů veřejného mínění z roku 2007 ponětí 69 procent Britů. Jaké množství alkoholu úřady připouštějí jako potenciálně neškodné, ale nemělo tušení 40 procent z nich. V jiném šetření 12 procent mužů a sedm procent žen uvedlo, že pijí alkohol každý den, 23 procent Britů a 15 procent Britek se pak přiznalo k nadměrnému pití během víkendových hospodských tahů.
Češi vedou

Přestože v průměrném množství vypitého alkoholu na osobu nepatří Česku světové prvenství, spotřeba alkoholických nápojů prudce roste. Od roku 2000 do roku 2007 vzrostla jejich spotřeba po přepočtu na čistý líh v průměru o půl litru na 10,4 litru na osobu včetně nemluvňat za rok. Největšími "pijany" v zemích EU jsou podle statistik Eurostatu Lucemburčané, kteří vypijí 17 litrů čistého alkoholu na osobu starší 15 let za rok. Na druhém místě jsou Irové a Portugalci se 16,6 litru, za nimi následují Češi s průměrnou spotřebou 15 litrů.
Foto: Profimedia