Divočáky <span>na talíři raději ne</span>. Jsou radioaktivní

Relax
20. 8. 2010 09:01
Kančí kýta se šípkovou omáčkou (ilustrační foto).
Kančí kýta se šípkovou omáčkou (ilustrační foto).

Prase divoké (ilustrační foto).Tisíce divočáků s nadměrnou hladinou radioaktivity v těle žijí stále v některých oblastech Německa, i když od havárie v černobylské jaderné elektrárně na Ukrajině uplynulo již přes dvacet let. Obecně se však dopad havárie podle odborníků v zemi již snížil, napsala agentura AP. 

Divoká prasata patří k nejcitlivějším živočichům z hlediska dlouhodobých následků jaderné katastrofy. Kanci se krmí houbami a lanýži, které mají tendenci v sobě radioaktivní záření uchovávat, a také přicházejí do kontaktu s kontaminovanou půdu, když ji kypří svými rypáky, vysvětlují experti. 

Německá vláda minulý rok podle oficiálních údajů vyplatila jako kompenzaci za nepoužitelné kontaminované maso divokých prasat rekordní sumu 425 000 eur (asi 10,5 milionu korun), zatímco deset let předtím vydala jen 25 000 eur (asi 620 000 korun). "Důvodem je, že v Německu je čím dál tím více kanců a navíc se více loví, proto se také vyplácí i více kompenzací za jejich kontaminované maso. (...) Ale ukazuje to také, jak dlouhou dobu zůstává radioaktivní havárie problémem životního prostředí," řekl podle AP mluvčí německého ministerstva životního prostředí Thomas Hagbeck. 

"Můžeme zaručit, že se na trh nedostane žádné takto kontaminované maso. V problematických regionech je každý jednotlivý ulovený kus před prodejem testován na radioaktivitu," ujistil mluvčí regionální lovecké asociace ve spolkové zemi Bádensko-Württembersko.

Foto: archiv Týdne

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ