Drastické diety se pro děti s nadváhou nehodí
30.03.2009 12:08

V Česku má problémy s váhou každé desáté dítě od šesti do deseti let, mezi staršími je jich o něco méně. Maminky to obvykle řeší tím, že dovolí dítěti jen nízkotučné nebo odtučněné jogurty a mléko, zakážou mu sladkosti a přestanou mastit. Dítě tak ale mohou poškodit, protože rostoucí organismus tuky potřebuje. "Každé denní jídlo prokládají zdravotními přednáškami o tom, jak potomek musí držet dietu, aby zhubl a nebyl nemocný. Takto živené dítě nemá dostatek energie a živin a kvůli zákazu oblíbených jídel psychicky trpí. Dietu buď poruší a hoduje tajně, nebo vezme svou životní roli tak vážně, že dospěje až k poruchám potravy, jako anorexie, kdy jídlo odmítá, či bulimie, kdy trpí nezvladatelnými záchvaty žraní," popsala odbornice.
Pokud má rodič pocit, že dítě je tlusté, měl by především objektivně zhodnotit jeho hmotnost. Pomůže mu s tím BMI kalkulačka na www.vyzivadeti.cz/. Doporučuje se také udělat endokrinologické vyšetření, aby se vyloučilo onemocnění štítné žlázy jako jeden z důvodů obezity. "Je dobře, když se rodiče rozhodnou situaci řešit. Neměli by ale stále o dietě a hubnutí mluvit, ani dítě litovat a hlavně - sami by se měli stravovat tak, jak chtějí, aby se stravovalo dítě," shrnula Rusková.
Rychle rostoucí děti potřebují jídla víc

Další mýtus je, že strava má být nějak zaměřena. U dítěte by ale měla být pestrá a měly by v ní být obsaženy všechny složky. Dítě by ve většině případů nemuselo dostávat ani vitamíny v tabletách či potravní doplňky. "Vše, co potřebuje, by mělo být ve stravě, kterou dostává a která by měla být pestrá," shrnul lékař.
Foto: Jan Schejbal, Lucie Pařízková
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.