McDonald´s a další celosvětové fastfoodové řetězce jsou spojovány se současným zběsilým životním tempem a se skandálními žalobami svých obézních strávníků. Nyní se ale britské odnože občerstvovacích gigantů pokouší vylepšit image spojením s vládním programem na podporu redukce obezity.
K většímu informování veřejnosti má posloužit uvádění kalorické hodnoty na vývěsních tabulích, ze kterých si až doteď zákazníci vybírali pouze podle ceny a popisu výrobku. Navíc se McDonald´s, KFC, Strarbuck´s a další ve Velké Británii zavázaly, že se pokusí ve svých výrobcích snížit objem tuků obsažených ve ztužovačích a látkách pro zvýraznění aroma. Omezení přidávání soli už přislíbit ale odmítly.
Podobná spolupráce s fastfoody probíhá už od roku 2008 ve Spojených státech a uvažuje o ní i australská vláda. Od těchto projektů se očekává, že budou lidi motivovat k méně kalorickému výběru. Zatímco stále více západních států se zaměřuje na hledání efektivního řešení tloustnutí populace, které začíná čím dál tím častěji už u dětí, v České republice zatím podobné programy zaštítěné státní správou chybějí. Přitom podle posledního výzkumu agentury STEM/MARK u nás trpí 35 procent dospělých nadváhou a u 23 procent se dá dokonce mluvit o obezitě.
Informace raději schovat
Největší český mezinárodní řetězec rychlého občerstvení McDonalds nedávno dobrovolně najel na systém doporučeného denního množství GDA (Guideline Daily Amounts). To znamená, že kromě počtu kalorií, objemu cukrů, tuků atd. používá procentuální vyjádření z celkové denní doporučené dávky. Strávníci, kteří nejsou zběhlí v nutriční aritmetice, tak dostanou hodnotnou informaci namísto nicneříkajícího čísla. Například o populárním BigMacu se dozvědí, že obsahuje 495 kilokalorií, což je jedna čtvrtina doporučeného denního příjmu energie pro dospělou osobu, a téměř polovinu doporučené denní dávky tuků.
Bohužel jsou tyto údaje dostupné pouze na webu. Přímo na místě se podle nich zákazník rozhodnout nemůže, z obalů se dozví jen o internetových stránkách, kde jsou kýžené informace zveřejněny. Iva Málková ze sdružení STOB k tomu říká: "Návštěvníci fastfoodů musejí být zvídaví a aktivně hledat informace o nutričních hodnotách. A nezapomínat, že i salát se může změnit v nezdravý oběd, pokud si k němu dáte majonézový dresing a sladkou limonádu." Českému milovníkovi rychlého občerstvení, který chce mít zároveň pod kontrolou příjem kalorií, tak nezbývá, než se na vlastní pěst aktivně pídit po nutričních informacích.