Když byla Kathy Brownová malá, její maminka obalovala v cukru fialky a růže jako dekoraci na dorty a koláče. Dnes, obzvláště na jaře a v létě, si nedokáže představit, že by připravovala jakékoli jídlo bez květin.
Součástí jejích zahrad v Bedfordshiru je i čtrnáctimetrový záhon věnovaný jedlým květinám, mezi kterými nechybí růže, petrklíč, levandule, tymián, čechřice vonná nebo begónie. Vaření s květinami zažívá podle deníku The Guardian svůj rozkvět.
V 16. století je jedli všichni
"V 16. a 17. století bychom všichni jedli květiny," říká Brownová, jejíž nová kniha obsahuje zahrádkářské rady i květinové recepty. Květiny se podle ní běžně nakládaly do octa nebo přidávaly do salátů. Dnes o nich jako o kulinářské přísadě uvažuje jen málokdo. "Mohou jídlo velmi obohatit. I ty, které nemají výraznou chuť, mohou alespoň dodat barvu salátům nebo těstovinám. Jídlu to dává další dimenzi," pochvaluje si Brownová.
Hned s příchodem jara začínají růst prvosenky a petrklíče nebo fialky. Jako přísada se dá využít také květ rozmarýnu, který je prý stejně chutný jako listy, pouze o něco sladší. V květnu by měl začít kvést měsíček lékařský, který je zároveň velmi nenáročný na pěstování. Brownová doporučuje například zapečené brambory lehce posypané okvětními lístky měsíčku, který pokrm obohatí nejen výraznou barvou, ale i jemnou nevtíravou chutí.Jedlé růže do sladkého pečiva
Růže přidává Brownová především do sladkého pečiva. "Všechny růže jsou jedlé, ale použitelné jsou jenom ty s výraznou vůní, protože vůně se poté mění na chuť," říká Brownová. Její dorty mají například čerstvé okvětní lístky ve vnitřní náplni a polevu s příchutí růží. I z obyčejného dortu je tam prý možné udělat něco neobyčejného.
Květiny je možné si vypěstovat nebo zakoupit ve specializovaných květinářstvích. "Dodáváme květiny různým zákazníkům, od lidí, kteří si chtějí ozdobit koláč pár kvítky, až po luxusní restaurace," říká ředitel firmy First Leaf Derek Lewis, podle kterého trh s jedlými květinami doslova vzkvétá.
Podle Lewise roste poptávka po exotičtějších květinách. Mezi nejnovější trendy patří například bobovité rostliny, které svým vzhledem a nápadným zbarvením připomínají orchideje, chutnají ovšem trochu po fazolích. Pro svoji pepřovitou chuť jsou populární také růžové hvozdíky, zatímco chrpy se používají spíše kvůli výrazné barvě.
Do restaurace z ekofarmy
Simon Rogan, majitel a šéfkuchař restaurace L'Enclume, oceněné michelinskou hvězdou, si začal květiny pěstovat na vlastní malé ekofarmě. Ve své restauraci podává speciální hlohové šampaňské, dorty s příchutí bezového květu podávané s fialkovou zmrzlinou nebo kopretinové pyré s čerstvými bramborami a polévkou ze sedmikrásek. Květiny podle něj mohou dodat jídlu různé příchutě od citronově kyselé až po hořkou pepřovou.
ČTĚTE TAKÉ: Velikonoční menu v podnicích: kůzle i zmrzlina z kopřiv
Stejně jako koření mohou ale květiny být příliš výrazné, pokud jich kuchař do jídla přidá příliš. Brownová také nedoporučuje používat květiny z květinářství, které mohou být ošetřeny chemickými postřiky. Není také vhodné natrhat na zahradě všechno kvítí, které tam roste. Některé květiny, jako náprstník červený nebo lobelka drobná, mohou být dokonce jedovaté. Na pozoru by se měli mít také lidé s alergiemi. Nejlépe rostliny chutnají začerstva, ihned po natrhání, je ale možné je chvíli uchovat ve váze s vodou.
Foto: Lucie Pařízková, Robert Zlatohlávek
<span>Fialky v cukru</span>? Květiny nepatří jen do vázy
Relax
6. 4. 2010 14:55
Dáte si fialku či květ rozmarýnu?
Autor: ČTK