Letošní 12. ročník Prague Food Festivalu, který se od pátku konal v areálu historického Vyšehradu, navštívilo podle pořadatelů za tři dny 12 tisíc lidí. Lidé využili možnost ochutnat pokrmy vybraných 22 restaurací. Vedle nich byla k dispozici nabídka nealko i alkoholických nápojů, různorodých delikates, ale také hudba, řada kuchařských show, workshopů či přednášek o gastronomických trendech.
Letošním tématem festivalu bylo deset nejzajímavějších kulinárních trendů pro rok 2018, nescházel však ani charitativní rozměr.
Cílem organizátorů festivalu je představovat kromě vysoké gastronomie také zajímavá místa v Praze. V minulosti se akce konala na Kampě, Slovanském ostrově, u Karlova mostu nebo v zahradách Pražského hradu.
"Festival je vždy spojený s nějakým geniem loci určité lokality, která nabízí nejen gastronomii, ale i svou historickou nebo kulturní informaci. A Vyšehrad je nepřekonatelný. Podle ohlasů na sociálních sítích to podobně vnímají i návštěvníci," uvedla produkční festivalu Monika Maurerová.
Hosté festivalu mohli poznávat pokrmy všemi smysly, ochutnat byliny a květiny oblíbené u šéfkuchařů, superpotraviny i prvorepubliková jídla a otestovat si takzvanou fusion kuchyni, ve které se prolínají různé celosvětové gastronomické směry. Součástí akce byl i doprovodný program v podobě soutěže v poznávání potravin, gastronomických show, kurzů správného párování pivních speciálů s jídlem, párování japonských pokrmů s nápoji či správné přípravy vodní dýmky.
Prostory Vyšehradu provoněly pochoutky jako například kombinace hovězí svíčkové s grilovanou okrou a omáčkou z kiwana nebo vepřová nožička s lanýžem a kompotem z kořenovky s višní. Jídla byla podávána na malém talířku, aby zájemcům zůstal prostor na další ochutnávání.
Festival se letos spojil s organizací UNICEF a vyhlásil akci Kozy pro Rwandu. Kdo si zakoupil degustaci pokrmu isombe, přispěl na koupi koz, které v této zemi mohou pomoci zachránit hladovějící děti.