
Ve městě Tchaj-pej a okolí je přibližně 50 větších farem, které v mělkých nádržích chovají tyto mořské živočichy určené pro výlov a následnou konzumaci. Klienti si půjčí udici i návnadu za poplatek v přepočtu od 110 do 165 korun za hodinu a mohou začít lovit. Úlovek si na místě opečou na grilech, které jsou pro úpravu vlastnoručně ulovených krevet poskytovány zdarma. Jídlo se nejčastěji zapíjí pivem. Většina provozoven městského rybolovu zůstává otevřená do dvou hodin v noci, některé nezavírají vůbec.
Rybaření je oblíbenou zábavou pro mnoho Tchaj-wanců, ale málokdo, zejména z městských lidí, na ni má čas. Platí to zvláště v Tchaj-peji, ve městě, které žije velice rychlým tempem. "Pobřeží je dál než naše farmy," potvrzuje jednu z hlavních výhod pro časově vytížené milovníky lovu mořské fauny majitel provozovny jménem Lin.
Rybaření ve velkoměstě
Městský rybolov se v Tchaj-peji podle zpráv místních obyvatel objevil před 20 lety a na vrchol obliby se dostal před pěti lety. Je vnímán jako sport nižší třídy. Většinou se pojí s velkou konzumací alkoholu a zejména u mladší generace zůstává velmi populární.
"Je to levné, člověk si užije zábavu a nají se. Je to lepší než běžné restaurace," oceňuje jednačtyřicetiletý podnikatel Liu Wen-čchung, který rozjíždí reklamní firmu a na lov krevet do centra Tchaj-peje bere některé ze svých klientů. Vše je předem připraveno, přesto mohou lovci jako Liu zažít vzrušení z lovu. Krevety pokrývají celé dno mělké nádrže, někdy si však návnady nevšimnou a rybář musí nahazovat udici několikrát, aby upoutal jejich pozornost.
Foto: Profimedia