Houbaři mají žně. Rostou jedlé i vzácné houby
24.07.2009 08:08

Houby podle Landy sice nerostou všude, jsou ale místa, kde jich je hodně. Navíc nedávné deštivé počasí a nynější teplo houbám prospělo. Byly přitom roky, kdy v druhé polovině července nerostlo nic, podotkl Landa.
Z hřibovitých druhů houbaři mohou lidé nyní objevit kozáky, křemenáče a suchohřiby. Roste rovněž mnoho druhů holubinek a muchomůrek a velmi dobrý ryzec syrovinka. Rostou i vzácnější kuřátka, mezi nimiž jsou ale chráněné i jedovaté druhy. Houbaři mohu mít štěstí a najdou také bělolanýže. Jeho plodnice tvarem připomínají brambory. Rostou pod zemí, proto se tyto houby poměrně těžko hledají. Chutí se podle některých mykologů údajně nedají srovnat s pravým lanýžem, lze je ale použít k dochucování jídel, například polévek nebo omáček.
Z nejedlých se v lesích objevuje hřib satan, hřib medotrpký a hřib žlučový, který je hořký a podle Landy si ho lidé pletou s jinými druhy. Pozor by si měli dát i na jedovaté závojenky, vláknice, pavučince a muchomůrku tygrovanou, kterou si lze splést s jedlou šedivkou. Roste i muchomůrka zelená. Podle Landových informací jich v lesích ale nyní moc není.
Foto: Profimedia
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.