Výlovy rybníků na jižní Moravě lákají tisíce lidí. Návštěvníkům navíc přeje pěkné počasí, a tak třeba na Vrkoč vyrazily tisíce rodin. Na rybníku Dvorský na Hodonínsku byl úlovek mírně nižší než loni, na rybníku Vrkoč u Pohořelic je výlov standardní, řekli zástupci místních rybářství.
"Lidi výlovy lákají, a to čím dál v hojnějším počtu. Chodí i kvůli mnoha doprovodným akcím," říká ředitel Rybářství Hodonín Radek Čučka. Rybářství má za sebou výlovy tří rybníků včetně rybníka Dvorského, výlov je zatím asi o 15 procent nižší než loni. Důvodem je podle něj letošní počasí - chladné, dlouhé jaro a pak rychlý příchod teplého počasí v létě.
Na zájem veřejnosti si nemůže stěžovat ani Rybníkářství Pohořelice, kde od středy probíhá výlov rybníka Vrkoč, který se s rozlohou kolem 150 hektarů řadí k největším v kraji. Například ve čtvrtek, v den státního svátku, si na rybník udělaly výlet tisíce rodin, které si akci spojily s kulinářským zážitkem. Ve stáncích na březích rybníků se totiž připravovali kapři, pstruzi, amuři nebo sumci na různé způsoby, nejvíc lákaly kapří hranolky nebo grilovaný pstruh.
Podle zástupců rybářství, které je nejvýznamnějším producentem sladkovodních ryb na Moravě, by letos po čtyřdenním výlovu mělo z Vrkoče na trh mířit kolem 2900 metráků ryb, z toho více než 90 procent kaprů. Je to zhruba stejná cifra jako loni, protože rybníkáři Vrkoč osazují rybami řízeně. Vedle kapra se na Vrkoči loví býložravé ryby jako tolstolobik a amur a dravci - štiky, sumci nebo candáti.
Cena kaprů na letošní Vánoce by se v kraji měla udržet zhruba na loňských cenách, kolem 70 až 80 korun za kilogram v závislosti na kvalitě. Výlovy na jihu Moravy končí letos po půlce listopadu. Jihomoravský kraj je s výměrou 14 800 hektarů vodních ploch na třetí pozici za kraji Jihočeským a Středočeským. Průměrná spotřeba ryb představuje v ČR přibližně pět kilogramů na obyvatele, ve světě je to 16 kilogramů.