Kde se vzala plechovka. Nová výstava o obalech na potraviny

Relax
18. 9. 2012 11:02
Pamatujete? Z nové výstavy.
Pamatujete? Z nové výstavy.

Pod názvem Od věku sloužím člověku začala v Národním zemědělském muzeu na Letné interaktivní výstava věnovaná historii obalů na potraviny všeho druhu - od pravěkých zásobnic až po obaly socialistické produkce. Lidé se na ní dozvědí, že už tři tisíce let před naším letopočtem použili Egypťané korek jakožto první zátku, první nápojová plechovka vznikla v roce 1933 v USA a železná konzerva v roce 1813 ve Velké Británii.

Výstava představuje časovou osu vývoje obalů, které chrání obsah před zkažením i nežádoucími škůdci a umožňují snadnější transport, od historie až po současnost, z různých prostředí až po dobývání vesmíru. Přitom zábavnou a interaktivní formou propaguje jejich třídění a recyklaci - v tomto smyslu je součástí školního vzdělávacího programu společnosti EKO-KOM.

Z nové výstavy.Hostem vernisáže byl kosmonaut Viktor Gorbatko, účastník tří vesmírných misí z let 1969-1980. Vyprávěl například o stravě kosmonautů v různých typech obalů, která je sice pro běžného člověka nedostupná, ovšem pro obyvatele orbitálních stanic nepostradatelná.

Nejstarším exponátem je amfora z období 4800 před naším letopočtem nalezená v Číně. Jednotlivá zastavení expozice se věnují ochraně, přepravě, tvaru a účelu, použitým materiálům, recyklaci a také tomu, jak by vypadal svět bez obalů. Jsou tu obaly ze dřeva, skla, plastů, papíru a kovů, nápojové kartony, obaly z kaučuku a z korku. Zájemci si mohou prohlédnout nejstarší lněnou tkaninu z období 35 tisíc let před naším letopočtem z Gruzie, o něco "mladší" nejstarší dochovanou vlněnou textilii z Dánska i proutěný košík jakožto nejstarší datovaný nález z Egypta.

Součástí výstavy jsou i nástěnné malby obalu v různých historických epochách. Představují jednotlivé historické epochy a technologické úrovně obalových řešení v dané době. Návštěvníci uvidí i litografický kámen se zachovanými tisovými formami etiket na kakao z přelomu 19. a 20. století, skafandry amerických astronautů a současné potraviny používané v ruském vesmírném programu, exportní žok žateckého chmele z roku 1963, kameninovou lahev na Hanáckou minerálku z konce 19. století a soubor lahví na pivo ze zaniklých českých pivovarů 19. a první poloviny 20. století.

Na interaktivní části expozice se podíleli výtvarníci David Böhm a Jiří Franta. "Tradiční školometský systém záplavy informací a uličky plné vitrín nahradili prostorem, ve kterém návštěvník pozná životní cyklus obalu od výroby, použití, správného vytřídění až po jejich recyklaci," uvedla produkční Zuzana Zmítková. Druhá část expozice bude otevřena na konci ledna 2013. V Národním zemědělském muzeu má vydržet asi dva roky.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Další čtení

edna ze dvou ledních medvědic v zázemí brněnské zoo, kam 18. července 2025 přicestovaly z Německa.

Dvě lední medvědice už jsou v Brně, mají za sebou 11 hodin cesty z Německa

Relax
18. 7. 2025

Mladíci z Pardubic dojeli na západ Francie ve starých feliciích

Relax
16. 7. 2025
Otevření zrekonstruovaného pavilonu Malá Amazonie.

Po opravách za miliony v Ostravě znovu otevřel pavilon Malá Amazonie

Relax
15. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ