Klášterní restaurace v centru Prahy opět ožívá

Relax
9. 12. 2011 11:44
Kardinál Vlk žehná restauraci, vlevo Jan Mužátko.
Kardinál Vlk žehná restauraci, vlevo Jan Mužátko.

Nové stylové restauraci Il Convento v prostorách kláštera, v němž před léty působily sestry voršilky, požehnal minulý týden vysoký církevní představitel kardinál Miloslav Vlk. Slavnostního otevření se zúčastnila také provinciální představená řádu svaté Voršily Anežka Macková a vše nejlepší popřál restauraci starosta městské části Praha 1 Oldřich Lomecký. 

"Mám především vztah k sestrám voršilkám ještě z dob jejich "vyhnanství" za komunismu a pak jsem byl této komunitě blízko po jejich návratu. Myslím si, že je dobře dát prostory na tak krásném místě, které nutně nepotřebují, k dispozici Pražanům i turistům," uvedl Miloslav Vlk.

V působivém interiéru restaurace dominují červená a černá a v této kardinálské barevné kombinaci byl pojat i slavnostní večer. Se svým vztahem k těmto prostorám se svěřila Soňa Kodetová, když vzpomínala na svého manžela, již zesnulého legendárního herce Jiřího Kodeta. "Do tehdejší Klášterní vinárny mě poprvé pozval na večeři. V té době sem chodily takové osobnosti jako Jan Werich nebo Jiří Trnka," řekla. Mezi hosty byl i někdejší známý hokejový rozhodčí a také mezinárodně uznávaný fotbalový funkcionář Rudolf Baťa, který podle svých slov navštěvoval vinárnu již před více než padesáti lety.   

Šneci na česneku se vracejí!

Sestry řádu svaté Voršily.Dům, v němž Il Convento sídlí, je součástí historie Prahy, má svoji osobitou atmosféru i genia loci. Dříve tu byla oblíbená a hojně navštěvovaná Klášterní vinárna, tradiční místo, kde se setkávali intelektuálové, herci z blízkého Národního divadla a další osobnosti. Hosty restaurace byly i hvězdy stříbrného plátna v období první republiky Adina Mandlová a Hugo Haas, jejichž oblíbenou specialitou byli šneci na česneku. Il Convento chce na tuto tradici navázat a šneci se tak znovu objeví na jídelníčku. 

Na víno do kláštera

Il Convento znamená klášter. Ten zde vznikl poté, co dům v roce 1664 koupily sestry voršilky a přestěhovaly se do něj ze svého dosavadního sídla na Újezdě. Devět let předtím přišly do Prahy, aby vzdělávaly zdejší dívky. Samotný dům vzhledem k přibývajícímu počtu žákyň nestačil, a proto k němu sestry přistavěly konvent, který na budovu navazoval. V areálu také vznikla dívčí internátní škola. A v horních patrech nad současnou restaurací byly ložnice a studovny pro žákyně obecné školy i pro studentky. V roce 1951 komunistický režim klášter zrušil. Do horních podlaží pak stát umístil Výzkumný ústav endokrinologický, který se stal významným lékařským pracovištěm. 

Dnes v areálu sestry voršilky opět působí a společně s udržovanými prostorami kolem ND Praha vytvářejí příjemnou oázu klidu a bezpečí v centru Prahy. Jedinečné místo teď dále oživí i nově otevřená restaurace Il Convento s mnoha italskými specialitami a nabídkou jižních vín, kde lze během dne i večer posedět. 

Autor: - red -Foto: archiv

Další čtení

Těšnovské nádraží, cca 1900 – foto anonym (Public Domain), retuš XY (2018), Wikimedia Commons, licence CC BY-SA 4.0.

Nejkrásnější evropské nádraží sloužilo skoro 100 let, zbourali jej komunisté

Relax
8. 5. 2025

Josef Klíma: Psali mi: „Ty svině, jestli toho nenecháš, uřízneme ti hlavu“

Relax
6. 5. 2025
3/2025 INTERVIEW

VÝHERCI: Soutěž o vstupenky na koncert Ghosh

Relax
5. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ