
"Koření musíte znát a milovat. Nedá se to dělat bez jakéhokoli vztahu. Pokud je to pro vás pouhé zboží, které předáváte z regálu, pak to nemá smysl. Koření je celoživotní láska. Člověk v tom uvízne drápkem," řekla Jana Velebilová, která vládne kořenářské prodejně více než čtvrt století.
ČTĚTE TAKÉ: Znalci gastronomie nedají dopustit na českou kuchyni
Provoněný krámek nedaleko Karlova mostu přitahuje návštěvníky z celé země. Přestože nemá internetové stránky a zájemcům se nepodbízí reklamou, vyhledávají jej lidé díky pověsti, kterou si za desítky let vybudoval. Místo chemie už v totalitní době začal nabízet chutě, které labužníkům učarovaly. Vytlačit jej z trhu nedokázala ani konkurence, která vládne současnému obchodu s kořením. Změnilo se pouze místo prodejny. Poté, co se původní prostor musel na počátku 90. let uvolnit kvůli restitucím, se několikrát stěhoval."
Chemikálie vystřídal voňavý hřebíček
Otevírali jsme 29. prosince 1969 v Mostecké ulici. Otevřelo to družstvo Druchema. Záměr byl prodávat drogistické zboží a zpestřením mělo být nějaké koření. Časem se to zvrtlo natolik, že se zboží z Druchemy přestalo prodávat a převládlo koření. Zájem o něj totiž byl daleko větší," řekla Velebilová. Chemikálie v regálech tak nahradil hřebíček, kardamon a různé druhy pepře. "Měli jsme tam 14 druhů koření. V současné době je jich tady asi 200. Vyznat se v tom je už poměrně namáhavé," říká paní, která denně zvládá desítky zájemců o bylinky. Zboží zákazníkům účtuje na stylové historické pokladně s klikou. Aromatickou náplň balí do jednoduchých papírových sáčků. Jejich obsah je ovšem pýchou prodejny.

ČTĚTE TAKÉ: Indická armáda chce kořeněné granáty. Z chilli
"Nikde jinde už koření nenakupuji. Stačí jedna cesta a na rok máme vystaráno," říká žena, když v obrovském batohu odnáší nákup za 1500 korun. Podle Velebilové lidé, kteří dobré koření poznají, jsou na určitých chutích závislí. "Chodí k nám spousta zákazníků z Mostecké. Mezi klienty mám už několik generací. Znala jsem je jako malé, když docházeli s rodiči, a dnes už k nám vodí své děti a nakupují pro vlastní rodiny. Mám dobrý pocit, že jsme je na našem koření vychovali," uvedla.
Chutná inspirace z cest
Spousta zájemců prý koření vyhledává díky cestování a poznávání světa. "Lidé mají ke koření velmi dobrý vztah. Tím, že se dostanou ven, spoustu věcí ochutnají, nebo si také něco přivezou. Pak zjistí, že to tady mohou koupit také," vysvětlila.I když se má za to, že jídlo dělá koření, méně znamená více. "Nesmí se přehánět. Každý má svého ´koně´. Znám zákazníky, kteří přijdou, a už vím, co budou chtít," uvedla kořenářka.

ČTĚTE TAKÉ: Češi prý solí dvakrát víc než mají
Nejlevnější U Salvátora je bobkový list, který zájemci dostanou za pouhé tři koruny. Nejdražší je šafrán, jehož cena za rok stoupla o sto procent. Množství, kterého je ´jako šafránu´, tedy že se vejde mezi dva prsty, přijde na 93 korun. Zcela nejvzácnější je podle Velebilové v obchodě pravá vanilka. Ani dobrý pepř však není obyčejný. "Je to důležitá komodita, která určuje cenu koření ve světě," uvedla. Přestože je koření v současné době velmi žádané, nejde zrovna o lukrativní obchod. "Těžko na tom někdo zbohatne. Když to ale dělá pro radost, pak se mu to vyplatí," míní.
Foto: ČTK