<span>Krize naučila</span> japonské byznysmeny vařit

Relax
6. 5. 2009 12:11
Těžké časy nutí japonské byznysmeny, aby si sami vařili.
Těžké časy nutí japonské byznysmeny, aby si sami vařili.
Těžké časy nutí japonské byznysmeny, aby si sami vařili.Těžké časy nutí japonské byznysmeny, aby si do práce sami připravovali balíčky s vařeným obědem místo toho, aby každý den jedli v restauracích. Japonští muži se v kuchyni tradičně vyskytují jen zřídkakdy, přípravu jídla nechávají na své partnerce či matce, a nemají-li po ruce žádnou ženu, která by jim uvařila, stravují se v restaurantech.   

Teď ale, když Japonsko sužuje hospodářský propad, věnují se muži víc domácnosti a připravují si vlastní bento - rozčleněnou krabičku se směsí rýže, zeleniny a masa. Je ironií, že marketingoví experti teď nabádají šetrné příslušníky silného pohlaví, aby utráceli peníze zcela jinak než donedávna - například za okázalou novou svačinovou krabici za 25 dolarů s ladícími jídelními hůlkami nebo za kurzy vaření.    

Třiačtyřicetiletý podnikatel Keniči Mačida vyměňuje oblek za zástěru a činí se v týdenním kurzu vaření. "Když člověk přijde domů a uvaří si oběd, má samozřejmě radost z nově nabyté dovednosti," svěřil se agentuře Reuters. Je to opravdu úsporné a ušetří se tím peníze.   

Do nového trendu se vkrádá i mužská soutěživost. Muži pracující v Tokyo Internet Company vstávají před rozedněním, aby si uvařili oběd, a pak si při setkáních v bento klubu vyměňují kuchařské zkušenosti. Podle Hajato Hošiho, jednatřicetiletého šéfa klubu patřícího firmě, se počet jeho členů od počátku globální finanční krize zvýšil. "Pokud každý den jíte v okolních restauracích, přijde to asi na 6000 jenů týdně (1250 korun)," říká.
    
Hitem je krabičkové sushi
 
Největší zájem o vaření mají muži mezi 20 až 30 lety.Poptávka po bento je marketingovou příležitostí, které se rychle chopily maloobchody čelící klesajícímu prodeji. Podle tokijských obchodů s domácími potřebami se prodej jídelních boxů ve srovnání s loňským rokem zdvojnásobil i ztrojnásobil a jídlo do práce si připravuje stále více mužů. Jejich klíčovými zákazníky jsou muži ve věku kolem 20 a 30 let, přičemž někteří volí větší jídelní krabice a také ty s technickými vymoženostmi, jako je například izolace. Obzvláště populární jsou tenké krabičky naskládané na sebe, které se dobře vejdou do diplomatických kufříků.    

"Různé společnosti uvádějí na trh pestrou škálu jídelních boxů, dokonce i ty, které se dosud zaměřovaly výhradně na ženy," konstatuje prodejní a marketingová zástupkyně společnosti Tokyu Hands Keiko Sasakiová.    

Nutnost šetřit přivedla do kurzů kuchařské instruktorky Emi Satové podstatně víc mužů - a to je velká změna. "V minulosti byla v Japonsku kuchyň doménou žen a muži v ní pomáhali jen zřídkakdy. Bylo to proto, že muži zpravidla pracovali do pozdních hodin a domů přicházeli pozdě," vysvětlila.

Foto: Profimedia
Autor: ČTK

Další čtení

Těšnovské nádraží, cca 1900 – foto anonym (Public Domain), retuš XY (2018), Wikimedia Commons, licence CC BY-SA 4.0.

Nejkrásnější evropské nádraží sloužilo skoro 100 let, zbourali jej komunisté

Relax
8. 5. 2025

Josef Klíma: Psali mi: „Ty svině, jestli toho nenecháš, uřízneme ti hlavu“

Relax
6. 5. 2025
3/2025 INTERVIEW

VÝHERCI: Soutěž o vstupenky na koncert Ghosh

Relax
5. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ