Kuchyňské nostalgie <span>připomínají fenomén ženství</span>

Relax
18. 6. 2010 08:46
Jak vypadalo vaření v 19. století, napoví na výstavě hračky pro děti.
Jak vypadalo vaření v 19. století, napoví na výstavě hračky pro děti.

Jak vypadalo vaření v 19. století, napoví na výstavě hračky pro děti.Kuchyňky, nádobí pro panenky, historické kuchařské knihy a recepty, vyšívané kuchařky, kořenky a další artefakty z různých soukromých sbírek a z Regionálního muzea v Jílovém u Prahy představuje výstava Kuchyňské nostalgie v pražské galerii Scarabeus. Nejstarší exponáty pocházejí 
z konce 19. století.


"Výstavou jsme chtěli připomenout fenomén ženství, který se dávno ztratil. Žijeme v době, kdy ženy nemohou dělat všechno tak precizně, jako to bylo za času našich babiček," říká kurátorka výstavy a majitelka galerie Kateřina Ebelová. Do 29. srpna tam mohou návštěvníci prohlížet vzácné exponáty, z nichž nejstarší pocházejí z konce 19. století.

ČTĚTE TAKÉ: Nové označování potravin v EU má pomoci i proti obezitě

Vystavena je sbírka vzácných porcelánových válečků, která má zhruba 300 kusů. Mezi exponáty je nejstarší vydání kuchařských receptů Magdaleny Dobromily Rettigové i vzácná sbírka vyšívaných kuchařek zapůjčená z muzea v Jílovém u Prahy. "Vyšívané kuchařky byly fenoménem třicátých a čtyřicátých let minulého století. Vyskytovaly se převážně v měšťanských domácnostech," vysvětluje pracovnice muzea Hana Průšová.

Umělecká cukrárna i Muzeum kávy

Kuchařky podle Průšové pocházejí z depozitářů muzea a jejich "sběr" trval několik desítek let. Nápisy vycházely z pocitu každé hospodyňky a odrážejí dění v kuchyni, motivy milostné, dětské i rodinné. Mezi exponáty jsou kuchyně pro panenky, dětské porcelánové nádobí z první poloviny minulého století, oblečky, kredence a další hračky. "Sbírka obsahuje dědictví, dary i předměty z antikvariátu a bazaru. Málokdy se celé servisy zachovaly. Děti to většinou rozbily," řekla o křehké sbírce Jana Růžičková, která prý vlastní tisíce artefaktů. Podle ní jde o skutečné hračky určené pro potěšení dětí.

ČTĚTE TAKÉ: Němci ochutnávají hmyz z Asie

Prohlížet si obsáhlou výstavu mohou návštěvníci nejen v členitých prostorách galerie, jejíž součástí je také umělecká cukrárna, ale i v útulném prostředí zahrady. Na výstavu navazuje expozice Muzea kávy. Část expozice je přístupná bez placení. V Muzeu kávy, kde jsou vystaveny také hračky a panenky, zájemci zaplatí vstupné 50 korun. Bonusem pro dospělé je ochutnávka kávy.

Foto: www.profimedia.cz

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ