Kuchyňské nostalgie <span>připomínají fenomén ženství</span>

Relax
18. 6. 2010 08:46
Jak vypadalo vaření v 19. století, napoví na výstavě hračky pro děti.
Jak vypadalo vaření v 19. století, napoví na výstavě hračky pro děti.

Jak vypadalo vaření v 19. století, napoví na výstavě hračky pro děti.Kuchyňky, nádobí pro panenky, historické kuchařské knihy a recepty, vyšívané kuchařky, kořenky a další artefakty z různých soukromých sbírek a z Regionálního muzea v Jílovém u Prahy představuje výstava Kuchyňské nostalgie v pražské galerii Scarabeus. Nejstarší exponáty pocházejí 
z konce 19. století.


"Výstavou jsme chtěli připomenout fenomén ženství, který se dávno ztratil. Žijeme v době, kdy ženy nemohou dělat všechno tak precizně, jako to bylo za času našich babiček," říká kurátorka výstavy a majitelka galerie Kateřina Ebelová. Do 29. srpna tam mohou návštěvníci prohlížet vzácné exponáty, z nichž nejstarší pocházejí z konce 19. století.

ČTĚTE TAKÉ: Nové označování potravin v EU má pomoci i proti obezitě

Vystavena je sbírka vzácných porcelánových válečků, která má zhruba 300 kusů. Mezi exponáty je nejstarší vydání kuchařských receptů Magdaleny Dobromily Rettigové i vzácná sbírka vyšívaných kuchařek zapůjčená z muzea v Jílovém u Prahy. "Vyšívané kuchařky byly fenoménem třicátých a čtyřicátých let minulého století. Vyskytovaly se převážně v měšťanských domácnostech," vysvětluje pracovnice muzea Hana Průšová.

Umělecká cukrárna i Muzeum kávy

Kuchařky podle Průšové pocházejí z depozitářů muzea a jejich "sběr" trval několik desítek let. Nápisy vycházely z pocitu každé hospodyňky a odrážejí dění v kuchyni, motivy milostné, dětské i rodinné. Mezi exponáty jsou kuchyně pro panenky, dětské porcelánové nádobí z první poloviny minulého století, oblečky, kredence a další hračky. "Sbírka obsahuje dědictví, dary i předměty z antikvariátu a bazaru. Málokdy se celé servisy zachovaly. Děti to většinou rozbily," řekla o křehké sbírce Jana Růžičková, která prý vlastní tisíce artefaktů. Podle ní jde o skutečné hračky určené pro potěšení dětí.

ČTĚTE TAKÉ: Němci ochutnávají hmyz z Asie

Prohlížet si obsáhlou výstavu mohou návštěvníci nejen v členitých prostorách galerie, jejíž součástí je také umělecká cukrárna, ale i v útulném prostředí zahrady. Na výstavu navazuje expozice Muzea kávy. Část expozice je přístupná bez placení. V Muzeu kávy, kde jsou vystaveny také hračky a panenky, zájemci zaplatí vstupné 50 korun. Bonusem pro dospělé je ochutnávka kávy.

Foto: www.profimedia.cz

Autor: ČTK

Další čtení

Otevření zrekonstruovaného pavilonu Malá Amazonie.

Po opravách za miliony v Ostravě znovu otevřel pavilon Malá Amazonie

Relax
15. 7. 2025
Hodonín - Stádo zeber Chapmanových v hodonínské zoo se rozrostlo na pět kusů, na začátku července přišlo na svět hříbě. Osmnáctiletá kobyla si jej stále hlídá.

Stádo zeber Chapmanových v hodonínské zoo se rozrostlo na pět

Relax
13. 7. 2025
Slavnostní představení nového druhu klatovských karafiátů, 13. července 2025, Klatovy. Zahrada klatovského klubu pěstitelů karafiátů, kde lze zakoupit různé odrůdy.

Pěstitelé ukázali nový, 60. druh klatovských karafiátů, pěstují je už 212 let

Relax
13. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ