<span>Kvalitní potraviny</span> musejí zájemci v Česku vyhledávat

Relax
26. 7. 2009 16:12
V Česku chybí možnost nakoupit kvalitní suroviny pod jednou střechou.
V Česku chybí možnost nakoupit kvalitní suroviny pod jednou střechou.
V Česku chybí možnost nakoupit kvalitní suroviny pod jednou střechou.Především na vlastní dodavatele spoléhají provozovatelé českých restaurací, kteří si potrpí na kvalitu surovin. I když potravin je v Česku dostatek, dobré čerstvé maso, ryby nebo zeleninu musejí zájemci vyhledávat na různých místech. Mnozí lidé by prý místo levných supermarketů dali přednost kvalitní tržnici pod jednou střechou. Její vznik je však v Praze zatím v nedohlednu.    

"Je tady spousta vietnamských tržnic, ale aglomerace jako Praha nemá jedinou tržnici s 'normálními' potravinami. To je tragédie. Dojídáme zbytky po Evropě," řekl šéfkuchař Café Imperial Zdeněk Pohlreich. Známý kritik úrovně české gastronomie nedávno podpořil nový koncept, podle něhož by se pražský Vinohradský pavilon měl příští rok změnit v tržnici, kde by se prodávalo čerstvé zboží a lahůdky. Slovenská společnost Gourmet Europe před několika měsíci médiím oznámila, že tam plánuje místo galerie drahých butiků s oděvy vybudovat moderní potravinové tržiště. Týdeník Euro však tento týden napsal, že se realizace projektu může kvůli současné finanční krizi zhatit.

ČTĚTE TAKÉ: Zrádná zelenina na talíři


"Lidé by měli mít možnost nakupovat kvalitní potraviny pod jednou střechou. Mělo by to pomoci tomu, aby se na trh dostali dodavatelé, kteří v současné době zásobují především restaurace," uvedl Pohlreich. Zatímco gastronomická zařízení si kvalitní potraviny umějí zajistit, zboží ve většině obchodů má podle něj nízkou úroveň. "Spousta dodavatelů zásobuje pouze restaurace. Český stánkový prodej pak většinou nabízí to, co se v zahraničí nechce," uvedl.    

Kvalita? Jedině z dovozu

Čerstvé suroviny? Spíše zbytky po Evropě, míní Zdeněk Pohlreich.Značnou část potravin podle Pohlreicha musejí lidé, kteří si potrpí na kvalitu, dovážet ze zahraničí. "Kdyby neexistoval dovoz, pak hospody mohou zavřít... Je skoro snadnější sehnat mořskou rybu než kus dobré české drůbeže. Řetězce tlačí ceny dolů a producenty to nutí, aby produkovali co nejlevněji. Dobré kuře ale nemůže stát stejně jako špatné," uvedl.    

Šéfkuchař restaurace Mandarin Oriental Prague Jiří Štift je přesvědčen, že dobrý obchod pro gurmety musí nabídnout přiměřené ceny. "Snobská záležitost nemá v Praze příliš velkou naději. Lidé jsou ochotni utratit peníze za dobré suroviny. Ceny ale musejí být rozumné," řekl. Podle něj je současná nabídka exkluzivní kvalitní produkce předražená. "Kachní játra ve Francii koupím za 20 eur. V Praze za ně musím zaplatit více než dvojnásobek," řekl.   

Místo trhů dodavatel

Podle Štifta kuchaři v Česku většinou nemusejí chodit na trh, aby nakoupili zeleninu a vybrali ryby. Produkty jim zajistí dodavatelé. "Když ale nestihnou objednat nebo potřebují inspiraci, pak je takové tržiště skvělá věc. Nesmějí tam ale být potraviny předražené," upozornil. Podle něj se mnohdy vyplatí spíš zajet do Francie nebo do Německa a nakoupit tam levněji a v lepší kvalitě.    

Trh se zeleninou v Římě.Zároveň upozornil, že předražené jsou i potraviny v takzvaných gurmet obchodech v cizině. "Mnohdy průměrné potraviny jsou tam v krásném balení. To je dobré jako dárek, ale pro běžného spotřebitele to není k ničemu," uvedl.    

Kuchař Tomáš Levý z pražské restaurace Infinity je přesvědčen, že nouze ve výběru surovin v Česku není. "Musíte ale mít své dodavatele. Velkoobchod Makro už není nejzajímavější, pokud jde o ceny i kvalitu," míní. Podle něj je spousta dodavatelů schopných uspokojit jakoukoli poptávku. Sám by ale nákup pod jednou střechou uvítal. "Gastronomie zažívá obrovský boom. Spousta lidí chce nakupovat podle kvality, ne podle ceny," řekl.    

Pro zeleninu do stodoly


Pro kvalitní zeleninu mohou lidé v Praze vyrazit do Kunratické stodoly a také špičkových lahůdek je podle znalců dostatek. Problém je však prý v tom, že vyhlášené prodejny jsou roztroušené na různých místech. Člověk tak ztratí spoustu času, než vybrané obchody obejde. Nová "gurmet" tržnice by si tak zákazníky zřejmě rychle našla. "Musí tam ale být rajčata, která mají chuť, a papriky, které vyrostly na slunci. Především to ale nesmí být loupež," míní Štift.

Foto: Profimedia
Autor: ČTK

Další čtení

Těšnovské nádraží, cca 1900 – foto anonym (Public Domain), retuš XY (2018), Wikimedia Commons, licence CC BY-SA 4.0.

Nejkrásnější evropské nádraží sloužilo skoro 100 let, zbourali jej komunisté

Relax
8. 5. 2025

Josef Klíma: Psali mi: „Ty svině, jestli toho nenecháš, uřízneme ti hlavu“

Relax
6. 5. 2025
3/2025 INTERVIEW

VÝHERCI: Soutěž o vstupenky na koncert Ghosh

Relax
5. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ