
"Všichni známe nějaké pyré z brambor... Jde o to, dát tomu různé chutě, to, co by člověk běžně nevymyslel. Od květáku a brokolice přes lososa, houby nebo citrusy. Výborně chutná pyré z pomerančů s mušlemi svatého Jakuba," řekl šéfkuchař Dušan Jakubec z pražské restaurace Prosecco. "Výtečně to oživí menu a neobtěžuje. Je to lahodná, klouzavá chuť," zdůraznil.

"Lidé nemají rádi, když něco příliš křupe. Na pyré oceňují také pohodlnou konzumaci," míní Jakubec. Díky vhodnému zpracování produktů se podle něj může dosáhnout překvapivého výsledku. Musí se však vědět, jak na to.
Pouhé rozmixování nestačí
Podle Jakubce je mylná představa, že pokrm stačí rozmixovat a vznikne z něj dobré pyré. "Pyré je pokaždé jiné. Jde o to, získat co nejvíce chuti už v základu. Dá se v tom udělat spousta chyb. Vyšlehané brambory jsou šlemovité. Je třeba je pasírovat. Zelenina se musí upéct, dochutit a dobře tepelně zpracovat," vysvětlil.

V elegantně nazdobených talířích se objevují takové lahůdky jako pyré z jemně uzeného lososa s limetkou a pažitkovým dressingem, pyré z hub, mladého česneku s pečenými hříbky, parmskou šunkou a pěnou s vůní stromů, hovězí loupaná plec z plemene Angus na pyré z bramborových chipsů a smažené cibule nebo pyré z pečených meruněk s gratinovaným kozím sýrem a sultánkami v octu balsamico.
Foto: Profimedia