Jedné z nejdražších houb světa, lanýži, se již nedaří pouze v oblasti Istrijského poloostrova, v italské Albě nebo ve Francii. Chuťový zázrak jménem lanýž, s jehož hledáním obvykle sběračům pomáhají cvičení psi a prasata, roste také v Česku.
Náruživí sběrači hub, kteří letos v létě vyrazí do lesů, si nemusejí v košíku přinést domů pouze klasické úlovky - bedly, kozáky, babky nebo hříbky. V tuzemských lesích, přesněji na střední Moravě, mohou letos narazit také na kulatou specialitu, kvůli které labužníci neváhají ulehčit kontu o tisíce: lanýže letního (Tuber aestivum).
Cenné houbě, jež má kulovitý tvar a obvykle roste v hloubce 30 cm pod zemí, prý přeje zejména současné horké a vlhké klima. „Vyhrábl jsem jednu plodnici. Vypadá to, že jich je tam docela dost, ale neřeknu, kde to je," prozradil deníku Lidové noviny mykolog Jiří Polčák. Úlovek odnesl do Zemského muzea v Brně, kde má být v dohledné době vystaven.
Hrnout se do listnatého lesa a hrabat se v zemi se však houbařům nemusí vyplatit. Lanýž letní, který zpravidla dorůstá velikosti 3 až 6 cm, je zákonem chráněný. Za jeho sběr hrozí pokuta až pět tisíc korun.
Nejznámějším a také nejvíce ceněným druhem kulinářské pochoutky je aromatický lanýž podzimní (Tuber magnatum), který roste v Piemontu. Kromě něho se vyskytuje také méně voňavý lanýž letní, lanýž zimní (Tuber melanosporum), jenž roste především ve francouzském Perigordu, a bělolanýž obecný. Na vůbec nejlepší plodnice lanýžů lze narazit od října do ledna.
Foto: www.micologia.net
<span>Letní lanýže</span> rostou i v Česku
Relax
15. 7. 2009 13:31
Letním lanýžům svědčí teplo a vlhko.