Přední restauratér Tomáš Karpíšek vtrhl na pole klasické české hospody. Je to reakce na krizi luxusních podniků, nebo dlouho plánovaný záměr?
V síti restaurací Ambiente je novinka s názvem Lokál prvním podnikem s lidovějšími cenami. Po extravagantní a luxusně vypiplané La Degustation Bohême Bourgeoise zase druhým, kde hrají prim výhradně české speciality. Místo staré kuchařky Marie B. Svobodové je tady ale hlavním lákadlem nostalgie po české kuchyni ze 70. nebo 80. let. Najdete tu klasické "hotovky", "babičkovskou" stravu, "školní jídelnu" i uzenářskou paletu "teplých úseků". Tedy nic, co by nebylo v Česku běžně k vidění. Jídelní lístek ale deklaruje vaření bez náhražek a trochu odvážní jemnější dochucení vhodné pro každodenní konzumaci.
Design na míru moderní putyce
Vzpomínky i hluboce zasuté archetypy vyzval na souboj i architekt, který v jinak rozlehlých a holých prostorách Lokálu pracuje se svéráznými detaily. To, co by v zaplivané putyce byly obyčejné čmáranice po zdech, tady například přeměnil v nasvícený dekor dřevěného obložení. Hanbatou výzdobu z pánských šaten a plakáty idolů z dámských zase přenesl na toalety. K tomu všemu osvětlení z hranatých a patřičně potemnělých zářivek a neidentifikovatelný válečkový vzor na zdech. Možná jedinými "moderními" výspami v celém podniku jsou dvě pípy s vystavenými tanky plzeňského piva a mohutný bufetový pult, odkud dostanete předkrmy a některá jídla v zrychleném "expres režimu". Právě tímto stylem nám na stůl krátce po půllitrech přistává porce pražské šunky se smetanovým křenem (98 Kč) i dozlatova vypečená jitrnice (70 Kč / 100 g). Šunka je nakrájená zčerstva, voňavá a s jasně rozpoznatelnou strukturou masa bez obav z napumpování vodou. Skvěle ji doplňuje obláček poctivé šlehačky s čerstvým křenem.
Smažák jako chlouba podniku
Za specialitu si v Lokálu vybrali "smažák" (115 Kč). Není z friťáku a ani z polotovaru, zato má jemnou a zlatou kůrčičku opečenou na másle. Dostali jsme k němu povedenou domácí tatarskou omáčku a už méně zdařilé rozpadající se vařené brambory (28 Kč). Z hotovek chutnáme hovězí loupanou plec na houbách s rýží (109 Kč). Maso je krásně rozpadavé, omáčka chuťově plná, ale nepřesolená ani zbytečně nezahuštěná. Problém je opět s přílohou - rýže je rozvařená a ve stavu, kdy sentiment po hotovce připomíná školní jídelnu.Chuť si vyspravujeme dokřupava pečeným bůčkem (95 Kč) se špenátem (35 Kč) a bramborovými knedlíky (28 Kč). Tam už je příloha v pořádku, vše navíc s bohatou porcí voňavého a ničím nefalšovaného výpeku z masa.
Lokál to bude mít při srovnávání s obdobně nastavenými podniky těžké a určitě ne u všech hostů najde pochopení. Na českou kuchyni je každý expert a každému chutná jinak. Vysoce nadprůměrných sedm cuketek z deseti.
Ambiente Lokál, Dlouhá 33, Praha 1
Foto: Martin Kuciel, Jan Schejbal
Lokál? Restart <span>české hospody</span>
Relax
26. 10. 2009 08:02
Vepřový řízek na sádle.