Mocnářská Vídeň v Brně

Relax
9. 5. 2011 07:02
Restaurant Hansen sází na atmosféru Vídně přelomu století.
Restaurant Hansen sází na atmosféru Vídně přelomu století.

Brněnský restaurant Hansen oslavil v dubnu první narozeniny, a tak jsme se vypravili tohle miminko navštívit, abychom zjistili, jak se mu daří.

Jméno dostal restaurant po slavném vídeňském architektovi Theofilu Hansenovi, jenž projektoval Besední dům, v jehož části podnik sídlí. A protože to byl architekt vídeňského dvora a Brno si v sobě nemalé stopy monarchie nese do dnešních dnů, není přílišným překvapením, že jde o restauraci vnitřním stylem, obsluhou i výběrem jídel a nápojů c. k. rakousko-uherskou.

Prostor a vybavení potěší každého milovníka dobrého jídla a pití, neboť nic tak nenapomáhá dobrému pocitu a vlídnému trávení jako vysoké stropy, vysoká okna s dlouhými závěsy, mohutné stylové lustry a hebké ubrusy na stolech v patřičných vzdálenostech od sebe, tedy vše ve stylu fin de siécle s jeho přívětivým životním tempem. Jen dvě věci mne rušily: výstava moderních obrazů na stěnách, z nichž průčelí dominoval jeden schopný vyvolat žlučníkový záchvat, a papírové ubrousky na jinak bezchybných ubrusech.

Restovaná kachní jatýrka na čočkovém salátku. Majitel mi později vysvětlil, že ubrusy jsou zde užívány jen o víkendech, neboť patřičně nazdobené stoly v pracovní dny by při pohledu z ulice odrazovaly kolemjdoucí od vstupu zdáním drahé restaurace.

A brokátové ubrousky k tomu by pak způsobily snad prázdnotu. Přestože jsou v Brně stovky a tisíce lidí, kteří si bez problémů mohou dovolit do podobné restaurace přijít, tak s penězi jaksi automaticky nezískali schopnost savoir vivre.

Takže tímto apeluji na všechny svrchu zmíněné: dopřejte alespoň svým dětem patřičnou kinderstube, naučte je chovat se v luxusní restauraci, hovořit tlumeněji, správně užívat příbory a skleničky, nemluvit s plnými ústy, používat ubrousek... Přijde jim to v životě mnohokrát velmi vhod.

Úslužnost a profesionalita obsluhy překonala i naše zklamání nad absencí rozlévaného šampaňského, a tak jsme si z přívětivé nabídky objednali. Pečená červená řepa s gratinovaným kozím sýrem a sulc z vepřového kolínka jako předkrmy nám velmi chutnaly, zvláště sulc byl vynikající a rozhodně by se za něj nestyděli v sebelepší vídeňské restauraci. Po tom, co za "aspiky" a "huspeniny" člověk vídává (ne že by je pozřel) v různých našich restauracích, to byl opravdu zážitek. 

Pečené švestky ve žloutkovém krému s makovým nokem. Moje partnerka si dále objednala klasický vídeňský telecí řízek s vídeňským bramborovým salátem a já pokračoval králičím hřbetem, tedy poněkud tužší roládou z králičího hřbetu. Chutí byla ale výborná a řízek, vlastně dva, patřičně naklepané, byly dokonalé, stejně jako vídeňský bramborový salát, jenž se na jídelních lístcích českých a moravských restaurací z neznámých důvodů téměř neobjevuje.

Víno nemohlo být pochopitelně jiné než rakouské, i zapíjeli jsme sousta skvělým a dokonale vychlazeným poysdorfským rieslingem od Neustittera a bylo nám dobře. Dezert jsme si vzhledem k solidní velikosti porcí odřekli, ale výběr byl lákavý a zvláště pečené švestky ve žloutkovém krému s makovým nokem mne málem dostaly. Příště.

Resturant Hansen, Besední dům, Komenského náměstí 8, Brno

Autor: Miroslav MacekFoto: archiv , hansen-restaurant.cz

Další čtení

Těšnovské nádraží, cca 1900 – foto anonym (Public Domain), retuš XY (2018), Wikimedia Commons, licence CC BY-SA 4.0.

Nejkrásnější evropské nádraží sloužilo skoro 100 let, zbourali jej komunisté

Relax
8. 5. 2025

Josef Klíma: Psali mi: „Ty svině, jestli toho nenecháš, uřízneme ti hlavu“

Relax
6. 5. 2025
3/2025 INTERVIEW

VÝHERCI: Soutěž o vstupenky na koncert Ghosh

Relax
5. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ