
Jen několik měsíců před otevřením stánku totiž americký vojenský psychiatr muslimského vyznání na texaské základně Fort Hood postřílel 12 lidí. Majitelčiny obavy se ale nevyplnily, stánek se záhy na základně, kde se denně pohybuje na 60.000 vojáků a civilistů, stal vyhledávaným místem.
Podle deníku minulý měsíc, jen několik minut po zahájení provozu, u nového občerstvení zastavil své auto kapitán námořní pěchoty Travis Post, který strávil sedm měsíců v Iráku. "Vážně máte šavarmu?" zeptal se na sendvič s kořeněným grilovaným masem, který je na Blízkém východě populární. Po kladné odpovědi si jeden za sedm dolarů koupil s tím, že se za týden určitě vrátí.
WSJ v této souvislosti připomíná, že od roku 2001 se na Blízkém východě vystřídaly dva miliony amerických vojáků. Část se jich stravuje na základnách, kde dostávají jídlo, na něž jsou zvyklí z domova. Vojáci nasazení v terénu si ale často pochutnávají na místní stravě, a zvykají si tak na arabský chléb pita, jehněčí maso a cizrnu. Společné jídlo je navíc v oblasti obvykle základem pro navázání dobrých vztahů s místními.
Na základně, která se nachází nedaleko San Diega, je k dostání i mexická či asijská kuchyně. Nabídka arabského jídla je ale podle listu The Wall Street Journal ožehavější. "Tady nejde o válku, ani o politiku. Jde o šavarmu. A falafel," podotýká však majitelka stánku, která svou kuchyni podle libanonských receptů propaguje i na internetu.
Stánek na základně je navíc pravděpodobně dobrá investice. Jen loni totiž nájemci místních stravovacích zařízení prodali jídlo za 24 milionů dolarů, což bylo meziročně o 31 procent více. Letos pak očekávají tržby 30 milionů dolarů.
Foto:profimedia.cz