Nechcete doušek z břízy? Lotyši mají na jaře o nápoj víc
15.04.2009 10:51
Šéfkuchař a gurmán Martins Ritins pozvedá džbán naplněný křišťálově čirou tekutinou, dá si doušek a s požitkem zavýskne. Stejně jako mnozí jiní v Lotyšsku a dalších severo- a východoevropských zemích Ritins ochutnal mízu ze ztepilé stříbrné břízy, rostoucí na jeho zahradě, píše agentura Reuters.
Míza, která proudí ze stromu během několika týdnů časného jara jako voda, je prý jedním z nejzdravějších a nejčistších nápojů. Je plná minerálů, které strom načerpal z půdy. "Čistí organismus, je to detoxikant, absolutně čistý, nic čistšího není," říká Ritins, nejproslulejší šéfkuchař v pobaltském Lotyšsku. "Lotyši na něj nemají monopol. Znají ho Finové, Litevci, Estonci i severoameričtí Indiáni," dodává. Tenhle nápoj objevíte i v Bělorusku, Polsku, na Ukrajině a v Rusku.
V uvedené části světa se sbírají i další lahůdky, jako bobule a houby. V Severní Americe je populární javorový sirup. Na Aljašce je to sirup zhotovovaný z březové mízy.
Ritins povýšil ve svém pětihvězdičkovém restaurantu v centru lotyšské metropole Rigy březovou mízu na novou úroveň. Je to nápoj, kterého si mnozí lidé velmi cení. Lotyšské časopisy o zdraví často píšou o příznivých účincích tohoto nápoje a někteří odborníci na výživu zastávají názor, že pomáhá proti různým onemocněním včetně ledvinových a jaterních problémů či gastritidy.
Lidé ve snaze získat březovou mízu vyvrtávají do kmene stromů díry, do nichž vkládají trubičky a chytají tekutinu do plastových soudků, lahví, džberů nebo sklenic. Ritins používá k vyvrtání otvorů do kmene starý kovový vrták. Březová míza začíná z kmene proudit téměř okamžitě. Do vyvrtané dírky pak zasune trubičku zhotovenou z březového dřeva a nechává mízu volně proudit do sklenice. Vypadá a chutná jako čistá voda, ale má mírně dřevitou, ořechovou příchuť.
Sezona březové šťávy trvá asi tři nebo čtyři týdny od konce března do počátku dubna, dokud stromy nezačnou pučet. Březová šťáva je k mání na tržištích nebo si ji lidé prostě nosí domů z lesa.
Foto: Profimedia
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.