Nejstarší francouzská pálenka armagnac slaví 700 let
15.02.2010 09:45

"Armagnac je pravděpodobně ještě starší, ale první stopa pochází z roku 1310, kdy Vital Dufour, převor z Eauze v departementu Gers na jihozápadě Francie, mezi lety 1307 a 1313 napsal text o 40 přednostech armagnaku," prohlašuje prezident svazu výrobců a prodejců armagnaku Pierre Tabarin.
Z Gersu počátkem března vyrazí delegace do Vatikánu, aby tu získala kopii tohoto textu uchovávaného od roku 1531 ve vatikánské knihovně. Pije-li se armagnac se střídmostí, pak podle převorových tvrzení bystří ducha, zastavuje proudy slz, léčí zánět jater, rozvazuje jazyk a dává odvahu bojácnému. Časté potírání chromého údu pak podle převora pomáhá vrátit mu jeho dřívější funkčnost.
Kromě cesty do Říma se propagátoři gaskoňského nápoje vypraví do New Yorku, Chicaga a Londýna, aby získali nové příznivce, a také do Ruska, jež se stalo zemí, kde se armagnac nejlépe prodává. Na rozdíl od koňaku, který má půvab pro americké rappery, se armagnac v nočních podnicích nepopíjí, konstatuje bez lítosti Pierre Tabarin. "Vytváříme pálenku pro gurmeta vyznávajícího tradiční hodnoty francouzské gastronomie, který má vztah k zemi," dodává.

Po loňském roce, který BNIA označila za obtížný, přestože údaje ještě nejsou k dispozici, je cílem dosáhnout do roku 2013 prodeje devíti až deseti milionů lahví ročně a získat generaci třicátníků.
Armagnac je především digestiv, avšak jeho výrobci a prodejci by rádi viděli, aby se pil i jako aperitiv k některým jídlům a dokonce i v koktejlu. Proto se v roce 2007 začal prodávat "Blanche d'Armagnac", tedy takový armagnac, jaký vychází z destilačního přístroje, bez stárnutí v dubových sudech, tedy bezbarvý.
"Je škoda, aby byl armagnac považován pouze za digestiv, je to velmi příjemné pití před jídlem nebo během jídla," zdůrazňuje Sébastien Lacroix, ředitel svazu výrobců a prodejců armagnaku v Eauze.
Na statku Lagajan nedaleko Eauze destilují Constantin Georgacaracos s manželkou a dětmi armagnac již po sedm generací. Stěžují si na "příliš vysoké daně" zatěžující láhve pálenky. "Je to takzvaně v rámci boje proti alkoholismu, ale armagnakem se nikdo neopije. Armagnakem se nikdo nezkazí. Je to příliš noblesní nápoj na to, aby se ho vypilo přes míru," tvrdí patriarcha opřen o starý destilační přístroj z roku 1907
Foto: profimedia.cz
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.