Největší <span>kalorická bomba</span>: kung-pao!

Relax
10. 1. 2010 09:52
Kung-pao bývá zrádné. Kaloriemi přímo bobtná.
Kung-pao bývá zrádné. Kaloriemi přímo bobtná.

Kung-pao bývá zrádné. Kaloriemi přímo bobtná.Jídlo z českých »čínských« restaurací? Chcete-li zhubnout, pak se mu raději vyhněte. Obří množství oleje, oříšky, škrob, ochucovadla plná cukru a tuku... Prostě kalorická bomba. Třeba Čechy milované vepřové kung-pao s rýží obsahuje až 5000 kJ, tedy celodenní doporučený přísun kalorií při dietě.

A dáte-li si kung-pao místo s rýží se smaženými nudlemi, máte na talíři závratných až 6230 kJ. To už může být lepší dát si třeba smažený hermelín s tatarkou a hranolky (zhruba 5510 kJ), vepřo-knedlo-zelo (3600 kJ), dvě porce ovocných knedlíků s tvarohem a cukrem (každá 3030 kJ), dvě porce svíčkové plus sedm knedlíků (celkem 6020 kJ) či tři plné talíře hovězího guláše a k tomu sedm houskových knedlíků (dohromady 6100 kJ).

České jídlo může být nakonec lepší než třeba "čína".Pokud byste chtěli množství kilojoulů, které kung-pao s nudlemi obsahuje, naráz spálit, museli byste například tři hodiny bez přestávky štípat dříví. A mimochodem, když už jsme u hubnutí, věděli jste, že...

* Pytlík brambůrek (175 g) má v sobě 3675 kJ (a 50 g tuku), což je víc než regulérní oběd?

* Avokádo (100 g) je kaloričtější než půllitr piva (930 kJ - 840 kJ)?                            

* Řízek plněný šunkou a sýrem (Cordon Bleu) s vařeným bramborem je méně kalorický než 100 g pražených arašídů (2100 kJ - 2520 kJ)?

* Celé kuře je dietnější než 100 g králičího masa (520 kJ - 680 kJ)?

Králičí maso není také úplně dietní.

* Bábovka (100 g) je stejně kalorická jako cereální tyčinka Fitness (obě 1620 kJ)?

* Sušené houby mají téměř 13x více kilojoulů (1410 kJ) než houby čerstvé (110 kJ)?        

* Rohlík denně, který už nijak nevysportujete, může za rok znamenat až šest kilo navíc?  

* Jeden litr stoprocentního džusu s nápisem „bez cukru" má v sobě stejnou energii jako 30 kostek cukru, zatímco litr coca-coly "jen" 24 kostek?                                                              

* Snad vůbec nejkaloričtějším nápojem je dětský Kubík, který obsahuje 33 kostek cukru v litru? Mimochodem - ve 100 g mléčné čokolády je „pouze" 19 kostek.                               

* Podle britské studie děti narozené v zimě jsou dvakrát více náchylné k obezitě než děti narozené v létě? Důvod vědci neznají, je zde pouze teorie, že „zimní děti" mají pomalejší metabolismus.

Více o hubnutí se dočtete v článku Ráno vstanu a zhubnu v pondělním vydání časopisu TÝDEN. Téma nabídne odpovědi třeba i na následující otázky: Jak pomohla zdravému hubnutí Halina Pawlowská? Může se při hubnutí pít pivo a jíst čokoláda? Jaké nevýhody mají nejoblíbenější druhy diet? Jak hubnout ve spánku?

Foto: Robert Zlatohlávek, archiv

Autor: - red -

Další čtení

Zdeněk Troška: Co si myslí kritici, je mi zcela u…

Relax
25. 4. 2025
4/2025 INTERVIEW

Chat: Jak na správnou epilaci?

Relax
24. 4. 2025
ilustrační foto

Porno pravidelně sleduje polovina Čechů, ženy podstatně méně, ukázal průzkum

Relax
22. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ